اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

کارشناس بورس: هماهنگی بین دولت و مجلس لازمه حمایت از زعفران کشور است

کارشناس بورس: هماهنگی بین دولت و مجلس لازمه حمایت از زعفران کشور است

مدیر عامل شرکت زرین زعفران مشرق زمین و امین بورس کالای کشور در حوزه زعفران مستقر در تربت‌حیدریه گفت: هماهنگی و همسویی برنامه‌های دولت و مجلس در حمایت از زعفرانکاران ضروری است.

محمود انتظاری روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: در وضعیت کنونی اقتصاد کشور، سران قوا باید از افراد دارای سرمایه اندک نیز حمایت کنند زیرا در شرایط تحریم، این افراد چراغ  بنگاه‌های خرد و کلان اقتصادی را روشن نگه می‌دارند.
وی ادامه داد: شرکت زرین زعفران مشرق زمین با هدف حمایت از زعفرانکاران به عنوان یک بنگاه و کانون اقتصادی فعالیت خود را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرد و در این سال برای نخستین بار بورس کالای زعفران در تربت‌حیدریه پا به عرصه نهاد.

مدیر عامل شرکت زرین زعفران مشرق زمین گفت: بخشی از مشکلات زعفرانکاران تربت‌حیدریه به سال‌های۹۶، ۹۸ و ۹۹ و به زمانی باز می‌گردد که سازمان تعاون روستایی با اقدام یک جانبه و تک روی بدون آنکه از کارشناسان نظری دریافت کند، اقدام به خرید زعفران کرد.
وی افزود: علاوه بر اینکه هنوز بسیاری از این میزان زعفران در انبارها مانده، اجناسی وارد انبارهای سازمان تعاون روستایی شده که استاندارد لازم را نداشته است و این امر باعث کاهش اعتماد مردم به انبارهای بورس شده است.
انتظاری ادامه داد: البته ما به صورت نقد خرید می‌کنیم اما این اقدام نیاز به سرمایه زیاد دارد لذا با بانک‌ها و از جمله بانک ملی همکاری داریم و این بانک معادل ۷۰ درصد ارزش کالا به صاحب زعفران تسهیلات می‌پردازد و هرگاه تسهیلات بانک را بازگرداندند، زعفران‌ آنان مسترد می‌شود.
وی گفت: انتظار می‌رود سود تسهیلات از رقم کنونی کمتر شود زیرا رقم ۱۸ درصد با هزینه‌های یک کشاورز به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست و باید به پنج تا ۱۰ درصد کاهش یابد.
این کارشناس بورس زعفران با بیان این‌که میزان تولید زعفران در ایران بالغ بر ۳۰۰ تن در سال و گردش مالی بازار آن حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال است افزود: زمانی می‌توانیم انبارهای بورس را به عنوان یک مبنا و حامی کشاورز بدانیم که به ما بها داده‌ شود.
وی ادامه داد: هم اکنون در بازار تربت‌حیدریه، ۱۵۰ تن زعفران وجود دارد که به دلیل نبود نظارت‌های علمی، تاریخ مصرف نیمی از آن گذشته‌ است.
انتظاری گفت: مشکل دیگر آن است که مسوولان تصمیم گیرنده در حوزه زعفران کشور "تصمیمات جزیره‌ای" اتخاذ می‌کنند.
وی به سفر رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به تربت‌حیدریه اشاره کرد و افزود: دستاورد این سفر ایجاد تشکل کشاورزان و تشکلی شبیه انجمن مدیران صنایع استان با نام انجمن مدیران بخش کشاورزی بود که قرار شد خود ما اساسنامه‌اش را تدوین کنیم که هر چند  انجام شد اما در نهایت به دلیل نبود وحدت رویه، به جایی نرسید.

این کارشناس بورس زعفران با اشاره به نزدیک بودن فصل برداشت زعفران ادامه داد: برای ساماندهی وضعیت زعفران ایران باید از همین امروز نسبت به راه‌اندازی تشکل واحد در حوزه زعفران کشور اقدام کرد.
وی گفت: تاخیر در این زمینه باعث خواهد شد مهر ماه امسال نیز شاهد بیچاره‌تر شدن زعفرانکاران و سرریز شدن سودهای بادآورده و کلان به جیب دلالان این حوزه شویم.
انتظاری افزود: دولت قبل مبلغی بین هزار تا هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد ۱۰ درصد برای خرید زعفران در نظر گرفته اما نحوه جذب آن را اعلام نکرده و شرکت زرین زعفران نیز مبلغی از این تسهیلات دریافت نکرده است در صورتی که این شرکت باید توان مالی برای خرید زعفران از زعفرانکاران داشته باشد تا دست دلالان را کوتاه کند.

وی با بیان اینکه طی چند سال اخیر، معادل چند میلیارد ریال زعفران به صورت امانت از کشاورزان گرفته‌ایم ادامه داد: ظرفیت انبار این شرکت ۱۰ تن است اما زمانی می‌توانیم این انبار را پر کنیم که قدرت خرید داشته‌ باشیم.

فصل برداشت زعفران در منطقه تربت‌حیدریه از ۱۵ مهر تا اواخر آبان ماه است.

هم اکنون از مجموع نزدیک به ۹۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت زعفران خراسان رضوی، هشت هزار و ۷۶۵ هکتار آن به تربت‌حیدریه اختصاص دارد و میانگین تولید زعفران در این شهرستان چهار کیلوگرم در هر هکتار و در مجموع میزان تولید زعفران در این منطقه حدود ۳۶ تن در سال است.
همچنین به ازای هر هکتار زمین زعفران ۲۲۰ نفرروز مشغول کار هستند و از این رهگذر در مجموع ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و ۲ تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می‌آید.
شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

کپی