اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

چین: تشکیل دولت موقت افغانستان گامی ضروری است

چین: تشکیل دولت موقت افغانستان گامی ضروری است

سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه اظهار کرد که اعلام طالبان مبنی بر تشکیل دولت موقت گامی ضروری برای بازگرداندن نظم داخلی و پیگیری بازسازی پس از جنگ برای این کشور است.

«وانگ ونبین» روز چهارشنبه در مصاحبه ای اختصاصی با تلویزیون چین (CGTN) خاطرنشان کرد که اعلام طالبان مبنی بر تشکیل دولت موقت و اجرای برخی نقش های کلیدی، به هرج و مرج سه هفته ای در این کشور  پایان داده است و چین به این اقدام اهمیت می دهد.

او با بیان اینکه چین به عنوان یک قدرت بزرگ مسئول و یک کشور همسایه افغانستان، موضع روشن و ثابتی در این مورد دارد، تاکید کرد: ما به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام می گذاریم و اصل عدم دخالت در امور داخلی این کشور را حفظ می کنیم.

این مقام چینی اظهار کرد: پکن از مردم افغانستان برای انتخاب مسیر توسعه ملی بر اساس وضعیت این کشور حمایت می کند و امیدوار است که این کشور یک ساختار سیاسی فراگیر ایجاد کند و به سیاست داخلی و خارجی معتدل پایبند بماند، قاطعانه همه انواع نیروهای تروریستی را سرکوب کرده و با سایر کشورها به ویژه کشورهای همسایه کنار بیاید.

وانگ از طالبان خواست با همه قومیت ها مشورت کنند و با همه طرف ها برای برآورد کردن انتظارات مردم افغانستان و جامعه بین المللی همکاری نمایند.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد: ما همچنین به وعده طالبان مبنی بر اطمینان از بهره مندی همه مردم از دولت جدید امیدواریم./ ایرنا

کپی