اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مسکو: نشست شورای حکام نباید بر چشم‌انداز مذاکرات وین تأثیر منفی بگذارد

مسکو: نشست شورای حکام نباید بر چشم‌انداز مذاکرات وین تأثیر منفی بگذارد

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین هشدار داد که در نشست آتی شورای حکام آژانس نباید اعضا شرایطی را به وجود آورند که تأثیر منفی بر چشم‌انداز مذاکرات برجامی در وین داشته باشد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین امروز (چهارشنبه) در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر شد، تأکید کرد که در جلسه روز دوشنبه هفته آینده (22 شهریور ماه) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بر موضوع ایران متمرکز است، اعضا نباید در این جلسه تحت هیچ‌ شرایطی موجب شوند که این جلسه تأثیر منفی بر چشم‌انداز مذاکرات «وین» درباره برجام بگذارد.

وی در این پیام با اشاره به جلسه آتی شورای حکام نوشت: «روز دوشنبه، جلسه بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز می‌شود. انتظار می‌رود که مثل همیشه بر موضوع ایران متمرکز باشد. اعضای شورای حکام باید سلسله مراتب محتاطانه‌ای از اولویت‌ها را تعیین کنند. تحت هیچ شرایطی این مباحثات نباید بر چشم‌اندازهای مذاکرات وین درباره برجام تأثیر منفی داشته باشد».

از طرف دیگر، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز در گفت وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» در اظهاراتی مشابه به اولیانوف در خصوص نشست آتی شورای حکام آژانس ابراز امیدواری کرده بود که غرب اوضاع را برای روند احیای برجام پیچیده نکند.

وی در این خصوص گفت: «روسیه به غرب هشدار می‌دهد که به فکر گرفتن امتیازات از برجام از جمله از طریق شورای حکام نباشد. ما این موضوع را در ملاقات با (رابرت) مالی (نماینده ویژه آمریکا در امور ایران) مطرح می‌کنیم».

جلسه هفته آینده شورای حکام درباره ایران در حال برگزار می‌شود که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته (سه‌شنبه) مدعی شد که فعالیت‌های آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است.

وی در این گزارش مدعی شده است: «من به طور فزاینده‌ای نگران هستم که مسائل مربوط به سایت‌های اعلام نشده، حل نشده باقی بماند و ایران باید آن‌ها را هرچه سریعتر حل کند».

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نیز خبر داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در دو گزارش محرمانه اعلام کرده است که ایران دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های مرتبط هسته‌ای را مسدود کرده و به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین برآورد کرده که ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد غنی سازی شده ایران به ۸۴.۳ کیلوگرم رسیده باشد که سه ماه پیش این میزان ۶۲.۳ کیلوگرم بوده است.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و همچنین نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز شب گذشته (سه‌شنبه) ۱۶ شهریور ماه، در واکنش به انتشار گزارشات برجامی و پادمانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله غنی سازی در سطوح مختلف و تولید فلز اورانیوم، در چارچوب حقوق هسته‌ای ایران تحت معاهده عدم اشاعه صورت می‌گیرد و کاملاً هم راستا با تعهدات پادمانی ایران انجام می‌شود.

تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد./ فارس

کپی