اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

چقدر ممکن است واکسینه‌شده‌ها به سویه دلتا مبتلا شوند؟

چقدر ممکن است واکسینه‌شده‌ها به سویه دلتا مبتلا شوند؟

نیویورک تایمز نوشت در مناطقی که میزان واکسیناسیون بالایی دارد احتمال ابتلا به کووید در افراد واکسینه‌شده، روزانه به یک در ۱۰ هزار نزدیک است.

به نقل از نیوز گات، بر اساس این میزان شانس روزانه ابتلا به کووید در ۱۰ هزار وجود دارد و بیش از سه ماه طول می‌کشد تا ریسک مجموع به یک درصد برسد.

این ارقام بر اساس داده‌های یوتا، ویرجینیا و منطقه سیاتل است که به ۵۳ درصد از آمریکایی‌هایی که کاملا واکسینه شده‌اند اطمینان می‌دهد که کمتر در معرض ابتلا قرار دارند و نگرانی‌هایی را که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ماه جولای ایجاد کرد را کاهش می‌دهد. این مرکز اعلام کرده بود که افراد واکسینه‌شده تقریبا همان میزان بار ویروسی نوع دلتا را در بینی و حلق خود دارند که افراد واکسینه‌نشده آن را حمل می‌کنند.

تایمز می‌نویسد: با این حال، در هفته‌های اخیر داده‌های بیشتری در دسترس قرار گرفته و نشان می‌دهد که تصویر واقعی کمتر نگران‌کننده است. دلتا تقریبا برای همه شانس ابتلا به کووید را افزایش داده است  اما اگر واکسینه شده‌اید، عفونت کووید همچنان غیر معمول است و این بارهای ویروسی زیاد به همان اندازه که در ابتدا به نظر می‌رسید نگران کننده نیستند.

تایمز در ادامه نوشت: در یک فرد واکسینه‌نشده، بار ویروسی شبیه ارتش دشمن است که با مقاومت کمی مواجه است. در فرد واکسینه شده، سیستم ایمنی بدن واکنش قدرتمندی را نشان می‌دهد و تمایل دارد به سرعت بر مهاجم غلبه کند که زمان آن اغلب قبل از این‌ است که بدن میزبان بیمار شود یا دیگران را آلوده کند.

تایمز توضیح داد که بار ویروس‌ها در ابتدا از نظر اندازه مشابه بود.

تایمز هشدار می‌دهد که محاسبات آن بر اساس موارد مستند است. ممکن است تعداد بیشتری از عفونت‌های پیشرفت‌کننده وجود داشته باشند اما آنقدر شدید نیستند که فرد، مورد آزمایش قرار گیرد و این بیماران بدون علامت کمتر احتمال دارد کووید-۱۹را گسترش دهند.

با وجود اثربخشی واکسن‌ها، آمریکایی‌ها هنوز از این ویروس می‌ترسند. در نظرسنجی جدید سایت  ABC News/ واشنگتن پست، تقریبا نیمی از بزرگسالان خطر ابتلا به ویروس کرونا را متوسط ‌یا زیاد ارزیابی کردند، حتی اگر ۷۵ درصد از بزرگسالان حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده باشند.

در حقیقت، خطر ابتلا به هر نوع ویروس برای افراد واکسینه‌شده اندک است و خطرات بیماری شدید ناچیز مشخص شده است./ ایسنا 

به گونه دلتاپلاس مبتلا می‌شوید حتی اگر از کنار فرد آلوده و بدون ماسک عبور کنید

اگر واکسینه شده‌ها به گونه دلتا مبتلا شوند چه علائمی دارند؟

واکسینه شده‌ها هم آزمایش کرونا بدهند

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
 
کپی