اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

افسر برجسته انگلیسی: خطر بایدن برای غرب بیش از طالبان است

افسر برجسته انگلیسی: خطر بایدن برای غرب بیش از طالبان است

یک افسر سرشناس ارتش انگلیس با بیان اینکه از برنامه خروج جو بایدن برای افغانستان "عمیقا شوکه" شد، تاکید کرد که این جنگ ۲۰ ساله را یک "اتلاف وقت کامل" ارزیابی می‌کند.

 به نقل از پایگاه واشنگتن اگزماینر، ترور کولت، افسر بازنشسته تیم عملیات‌های ویژه که از ملکه انگلیس و جورج بوش نشان گرفته است، گفت: ۶۵۰۰ نفر مردند، از جمله ۳۰۰۰ فردی که در برج‌های دوقلو جانشان را از دست دادند و ما نتوانستیم حتی به یک چیز دست پیدا کنیم. 

او گفت: بایدن ۲۰ سال کار را در کمتر از ۲۴ ساعت نابود کرد.

این افسر بازنشسته به مدت ۲۰ سال در بوسنی، عراق و افغانستان حضور داشت و در ۱۷۸ مورد درگیری با دشمن شرکت کرد و از سه انفجار هم جان سالم به در برد. ملکه انگلیس یکی از عالی‌ترین نشان‌های افتخار بریتانیا را بابت نجات جان متحدان حین یک حمله به او اعطا کرد. همچنین جورج بوش، رئیس جمهوری اسبق آمریکا در ضیافت کاخ سفید یک نشان ریاست جمهوری را به او اعطا کرد.

ترور کولت به واشنگتن اگزماینر گفت: بایدن بی کفایت‌ترین رئیس جمهوری در تاریخ ایالات متحده است. او با تروریست‌ها دوست شده است. کاخ سفید دوست غرب نیست. ریاست جمهوری او یک خطر است.

این افسر انگلیسی گفت که با تعداد زیادی از ژنرالهای انگلیس و افسران عملیاتهای ویژه درباره بایدن صحبت کرده و همگی آنها اتفاق نظر دارند که هیچکس نمیتواند منطق او را متوجه شود. کولت گفت: معتقدیم تهدید بایدن برای غرب به مراتب بسیار بیشتر از طالبان است. بی شک او به ما خیانت کرد.

این اظهارات به دنبال انتشار صحبت‌های تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس مطرح میشود که گفته بود اروپا و ناتو باید زمانی که آمریکا تمایلی ندارد، برای اقدام وارد عمل شوند. بلر یکی از چندین سیاستمدار انگلیسی است که از مدیریت بایدن در روند خروج از افغانستان انتقاد میکند، خصوصا اینکه گزارش شد کاخ سفید به مدت ۳۶ ساعت تماسهای بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس را در بحبوحه اغتشاش افغانستان نادیده گرفت. پارلمان انگلیس از بایدن انتقاد کرد.

در خصوص روابط آتی با آمریکا، ترور کولت با تاکید بر صحبتهایش با رهبران نظامی و احساسات مردمی گفت که هرگونه همکاری نظامی با متحدان غربی آن احتمالا تا زمان انتخاب یک رئیس جمهوری جدید به پایان میرسد. او گفت: نمیدانیم او برنامه اش چیست. چرا باید به شخصی کمک کنیم که به ما پشت کرد؟ او برای همیشه این در را بسته است./ ایسنا

کپی