اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
تیم ملی امشب در مقدماتی جام جهانی 2022 به مصاف عراق می‌رود

دوئل تکراری با رقیب قدیمی

دوئل تکراری با رقیب قدیمی
آدرینا ورشینگر

تیم ملی فوتبال ایران از ساعت 22:30 امشب در ورزشگاه خلیفه دوحه قطر به مصاف عراق می‌رود تا دومین مسابقه‌اش در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2022 را برگزار کند.

 ملی پوشان کشورمان در حالی در این بازی به میدان می‌روند که در اولین بازی‌شان در گروه A این رقابت‌ها مقابل سوریه با تک گل علیرضا جهانبخش به پیروزی 1-0 رسیدند. دیداری که دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی به‌دلیل درگیر بودن با ویروس کرونا در آن غایب بود ولی تیم ملی با وجود آن که نتوانست بازی قابل انتظاری را از خود به نمایش بگذارد، به 3 امتیاز دست یافت تا با توجه به کسب نتایج بدون گل در بازی کره جنوبی- عراق و امارات – لبنان در صدر گروه قرار بگیرد.

یوزها حالا باید در دیداری که سخت‌تر از سوریه به نظر می‌رسد مقابل عراق قرار بگیرند. تیمی که از نظر کیفیت بازیکنان و کار تیمی بسیار برتر و قدرتمند‌تر از حریف قبلی است و با حضور دیک ادووکات سرمربی هلندی و جدیدش، امیدوار است به موفقیت دست پیدا کند.

ایران و عراق در شرایطی برابر هم قرار می‌گیرند که در مرحله قبل مقدماتی جام جهانی نیز با یکدیگر همگروه بودند که ایران بازی رفت را با مربیگری مارک ویلموتس به عراق 2-1 واگذار کرد اما در بازی برگشت که 25 خرداد ماه امسال در منامه بحرین برگزار شد، این تیم را با گل سردار آزمون 1-0 شکست داد. با این حال، عراق قطعاً با تیمی که کمتر از 3 ماه پیش با ما مسابقه داد، تفاوت‌های زیادی دارد.

عراق 2 اردوی خوب خارجی در ترکیه و اسپانیا برگزار کرده و برنامه‌هایش با ادووکات با تیمی که سرچکو کاتانچ هدایتش را بر عهده داشت، فرق دارد. با این حال، ایران هم در حالی به میدان می‌رود که برخلاف بازی قبل، اسکوچیچ هم به اردوی تیم ملی اضافه شده و آزمون هم که در بازی با سوریه دو اخطاره و محروم بود، به احتمال زیاد به ترکیب تیم ملی برمی‌گردد تا خط حمله تیم ملی را زهردارتر کند. البته میلاد سرلک که در بازی با سوریه آسیب دید، در قطر تیم ملی را همراهی نخواهد کرد و در بازی با عراق غایب خواهد بود تا به این ترتیب تیم ملی با ترکیب متفاوت تری نسبت به بازی با سوریه پا به میدان بگذارد. البته با حضور سعید عزت اللهی جای خالی سرلک چندان حس نخواهد شد و سرمربی کروات ایران امیدوار است با حضور بازیکنانی چون مهدی طارمی، وحید امیری و احمد نوراللهی به نتیجه دلخواهش دست پیدا کند.

عراق هم در این بازی علی عدنان مدافعش را به‌دلیل آسیب دیدگی در اختیار ندارد ولی صفا هادی به این بازی رسیده و بشار رسن ستاره سابق پرسپولیس هم در ترکیب این تیم حضور دارد. نکته آماری مثبتی که تیم ملی در بازی‌هایش به ثبت رسانده این است که ایران از زمان مربیگری اسکوچیچ 8 مسابقه که شامل 3 بازی دوستانه و 5 مسابقه در مقدماتی جام جهانی بوده برگزار کرده و در تمام آنها به پیروزی رسیده است و آخرین باختش بازی با همین عراق در 23 آبان 1398 بوده است و حالا ملی پوشان امیدوارند این روند صعودی را در این مرحله نیز طی کرده و موفق به شکست دادن دوباره عراق شوند.

ایران و عراق تاکنون ۲۹ بار مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که حاصل آن ١۶ پیروزی برای ایران، ۶ پیروزی برای عراق و ۷ تساوی بوده‌ است. این دو تیم در مقدماتی جام جهانی هم 6 بار با هم رو به رو شده‌اند که 4 بازی ایران و 2 بار عراق به پیروزی رسیده‌اند. در بازی‌های ایران و عراق، ۵۹ گل به‌ثمر رسیده‌ که سهم ایران ۳۸ و سهم عراق ۲۱ گل بوده است. ماء نینگ از چین قضاوت این مسابقه را برعهده خواهد داشت. همچنین شی ژانگ و کائو یی دو هموطن او نینگ را در امر قضاوت کمک خواهند کرد. نکته نگران کننده دمای 39 تا 40 درجه‌ای دوحه و رطوبت 60 تا 70 درجه‌ای آن است ولی با این حال علاقه مندان به فوتبال ایران امیدوارند تا باز هم یوزها در این دوئل تکراری   رقیب قدیمی‌شان را از پیش رو بردارند.

کپی