اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور اعلام کرد

شرایط اعزام ۳۰ هزار زائر اربعین

شرایط اعزام ۳۰ هزار زائر اربعین

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به موافقت دولت عراق برای اعزام ۳۰ هزار زائر ایرانی به مراسم اربعین امسال گفت: تمامی ۳۰ هزار نفر اعزامی از طریق مرز هوایی به عراق خواهند رسید و تمامی مرزهای زمینی بسته است.

 به‌گزارش ایسنا، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور در حاشیه جلسه ستاد مرکزی اربعین تأکید کرد: این ۳۰ هزار نفر را در قالب موکب داران و کمیته‌هایی که وظیفه‌ای داخل عراق دارند ساماندهی خواهیم کرد؛ چرا که این عدد قابل توزیع در کل کشور نیست. هر چند امسال تصمیم بر این بود که فقط ۱۰۰ هزار نفر از خدام شرکت کنند و اکنون باید از آن ۱۰۰ هزار نفر ۳۰ هزار نفر را اعزام کنیم.
ذوالفقاری در پاسخ به سؤالی درباره امکان افزایش تعداد زائرین از طریق رایزنی‌ها گفت: بعید می‌دانیم امکان رایزنی برای افزایش این تعداد باشد و این در حالی است که برای سایر کشورها ۱۰ هزار نفر سهمیه داده‌اند.
وی مجدد تأکید کرد: شرط وزارت بهداشت ایران زدن واکسن و نداشتن بیماری زمینه‌ای است. شرط وزارت بهداشت عراق داشتن [نتیجه آزمایش] pcr منفی ۷۲ ساعت ‌پیش از اعزام است.
ذوالفقاری تأکید کرد تمامی مرزهای زمینی بسته است و هیچ خدماتی در مرزهای زمینی داده نمی‌شود. دولت عراق به هیچ وجه با تردد زمینی موافقت نکرده است. چنانچه هموطنان ما به هر نحوی وارد کشور عراق شوند، عراق مجازات خودش را دارد.
وی سپس گفت: کمیته اسکان و تغذیه یکسری موکب داران دارای شناسنامه را سهمیه می‌دهد که بتوانند به عراق بروند. اینها افرادی هستند که همه ساله در خدمت زوار بودند و وسایل و امکاناتی در عراق دارند که می‌توانند به زائران ما کمک کنند.
همزمان با اعلام موافقت دولت عراق برای حضور ۳۰ هزار زائر ایرانی در مراسم اربعین، پیش ثبت‌نام اربعین متوقف شد. بنا براعلام کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین قرار بود پیش ثبت‌نام از امروز آغاز شود.
کپی