اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

واکسن «سوبرانا۲» مجوز تزریق به ۲ تا ۱۸ ساله‌ها را گرفت/ تصمیم‌گیری برای خبرنگارانی که واکسن اشتباه زدند

واکسن «سوبرانا۲» مجوز تزریق به ۲ تا ۱۸ ساله‌ها را گرفت/ تصمیم‌گیری برای خبرنگارانی که واکسن اشتباه زدند

رئیس انستیتو پاستور ایران از صدور مجوز واکسن ایرانی کوبایی «سوبرانا۲» که در ایران با نام پاستوکووک تولید می شود برای تزریق اضطراری به گروه سنی ۲ تا ۱۸ سال در کوبا خبر داد.

دکتر علیرضا بیگلری با اشاره به اینکه در هفته جاری، رگولاتور کوبا به سوبرانا۲ برای کودکان در سن ۲ تا ۱۸ سال هم مجوز مصرف اضطراری داده است، گفت: این واکسن، همان واکسنی است که در ایران با نام پاستووکوک تولید و عرضه می‌شود. مجوز استفاده اضطراری بر اساس نتایج انجام کارآزمایی بالینی در این گروه سنی داده شده است.

وی گفت: این واکسن در کودکان ۲ دوزه خواهد بود. در صورت تایید سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت کشورمان، امکان استفاده از این واکسن در کودکان کشور ما نیز فراهم خواهد شد.

وی افزود: نتایج مطالعه کوبا در افراد بالای 18 سال، اثربخشی 65 درصد را در رژیم ۲ دوزه و 92 درصد را در رژیم ۳ دوزه نشان داده بود و نتایج گزارش آنالیز میانی مطالعه در ایران هم به زودی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

بیگلری تاکید کرد: با توجه به پیک جدید اپیدمی در کشور که در آن واریانت دلتا، واریانت غالب بود، با توجه به تایید سازمان غذا و دارو، مقرر شد که دریافت‌ کنندگان ۲ دوز واکسن پاستوکووک (سوبرانا2) در کشور (اعم از افراد شرکت کننده در مطالعه کارآزمایی بالینی و افرادی که این واکسن را در واکسیناسیون عمومی دریافت کرده بودند) دوز یادآور نیز تزریق شود و از این رو طبق برنامه، ۲ دوز واکسن پاستوکووک و یک دوز واکسن سوبراناپلاس به افراد تزریق می‌شود. همانگونه که مستحضرید امروزه در مورد سایر واکسن‌ها نیز موضوع استفاده از نوبت سوم واکسن مطرح است؛ ولی این مهم، در طراحی واکسن فعلی مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران از همان ابتدا دیده شده بود.

وی در ادامه اظهار کرد: انستیتو پاستور ایران تولید کننده واکسن در کشور است و واکسن‌های تولیدی را برای توزیع و تزریق در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌دهد. بدیهی است برنامه ریزی برای توزیع و تزریق واکسن با مجموعه وزارت بهداشت است.

رییس انستیتو پاستور گفت: در ارتباط با گزارش‌هایی مبنی بر تزریق واکسن سوبرانا پلاس در نوبت دوم به عده‌ای از خبرنگاران توسط یکی از مراکز واکسیناسیون در شهر تهران نیز با توجه برنامه ریزی صورت گرفته توسط وزارت بهداشت، تزریق دوز سوم نیز توسط وزارت بهداشت در موعد مقرر برای این دسته از افراد صورت خواهد گرفت و با توجه به بررسی شواهد موجود، نگرانی خاصی در این رابطه مطرح نیست.

رئیس انستیتو پاستور در پایان یادآور شد: با توجه به مطالعه کارآیی این واکسن در رده‌های سنی ۲ تا ۸۰ سال و نیز اثبات اثربخشی تک دوز یادآور آن در ایجاد مصونیت مطلوب در بیماران بهبود یافته قبلی، امیدواریم به زودی با کسب مجوزهای لازم در کنار توسعه خطوط تولید، امکان تامین مقادیر بیشتری از این واکسن برای گروه زیادی از اقشار جامعه فراهم شود.
 


واکسن «سوبرانا» در کوبا برای گروه سنی ۲ تا ۱۸ سال مجوز تزریق گرفت 

سخنگوی سازمان غذا و دارو در توئیتی از صدور مجوز واکسن کوبایی «سوبرانا۰۲» (Soberana۰۲) برای مصرف اضطراری گروه سنی ۲ تا ۱۸ سال در این کشور خبر داد.

به گزارش وبدا، کیانوش جهانپور روز دوشنبه در این توییت نوشت: واکسن Soberana۰۲ که در ایران با نام پاستوکووک تولید می شود در کوبا برای گروه سنی ۲ تا ۱۸ سال نیز مجوز مصرف اضطراری دریافت کرد.


 

واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا به عنوان «سوبرانا۲» و در ایران به عنوان پاستوکووک نامگذاری شده است.

مطالعه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا از ششم اردیبهشت ماه در ۸ شهر و با حضور ۲۴ هزار داوطلب آغاز شد، در شهرهای بابل، ساری، اصفهان، کرمان، بندرعباس و همدان داوطلبان مطالعه تحت مداخله دو دُز این واکسن قرار گرفتند و در شهرهای یزد و زنجان، علاوه بر دو دُز، یک دُز یادآور (سوبرانا پلاس) نیز به داوطلبان تزریق شد.

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای مشترک کوبا و ایران پیشتر گفته بود: مطالعه بررسی اثربخشی واکسن سوبرانا ۲ (پاستوکووک) در قالب مداخله دو دُزه ، فاز سوم بالینی در ۶ شهر مورد مطالعه، پایان یافته است.

به گفته دکتر احسان مصطفوی، نتایج گزارش آنالیز میانی مطالعه در مداخله دو دُزه و سه دُزه به زودی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وی افرزود: مطالعه بررسی اثربخشی و عوارض واکسن در شهرهای با مداخله سه دُزه (یزد و زنجان) و پی گیری عوارض احتمالی واکسن در ۶ شهر مطالعه همچنان ادامه دارد. 

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: نتایج مطالعه در کشور کوبا نشان داده است که این واکسن اثربخشی ۶۵ درصد در مداخله دو دُزه و ۹۲ درصد را در مداخله سه دُزه دارد. 

وی ادامه داد: خوشبختانه براساس نتایج مطالعه کوبا و نتایج مطالعه تاکنون در ایران، این واکسن بی خطر و کم عارضه بوده است.

مصطفوی بیان داشت: با توجه به پیک جدید اپیدمی کرونا در کشور، سرعت گرفتن واکسیناسیون گروه های مختلف، به دست آمدن تعداد موارد لازم برای مطالعه اثربخشی در رژیم دو دُزه و تایید سازمان غذا و دارو، مقرر شد به شرکت کنندگان مطالعه در ۶ شهر (در صورت تمایل داوطلبان)، دُز یادآور نیز تزریق شود که این کار در حال انجام است.

وی از ۲۴ هزار داوطلبی که با اعتماد به انستیتو پاستور ایران، در این مطالعه شرکت کردند و همچنین پرسنل پرتلاش ۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور که این مطالعه با همراهی آنان، در حال انجام است، تشکر و قدردانی کرد.

مصطفوی اظهار امیدواری کرد که با تولید و عرضه واکسنی شایسته نام و اعتبار یکصد ساله انستیتو پاستور ایران، بتوانیم پاسخگوی اعتماد مردم شریف ایران باشیم و از دغدغه های آنان بکاهیم./ ایسنا و ایرنا 

واکسن ایرانی کوبایی کرونا قابل تزریق به افراد زیر ۱۸ سال/ تاثیر ۹۱.۲ درصدی پاستوکووک روی بدترین سوش‌های کرونا

واکسن پاستوکووک؛ ایمن برای افراد زیر ۱۸ سال/ واکسن دوم پاستور در راه است

بیانیه مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران درباره واکسن کرونا

واکسن ایرانی کوبایی کرونا اثربخشی ۱۰۰ درصدی دارد

واکسن پاستوکووک نخستین واکسن سه دوزه در ایران

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
 
کپی