اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

محسن کیایی: عدم پرداخت دستمزد عوامل در طول دوره ابتلا به کرونا درست نیست

محسن کیایی: عدم پرداخت دستمزد عوامل در طول دوره ابتلا به کرونا درست نیست

محسن کیایی: از اواخر سال گذشته تا امروز تنها در یکی از پروژه‌های سینمایی حضور داشتم که هنگام عقد قرارداد، هیچ بندی مبنی بر اینکه در صورت ابتلا به کرونا، دستمزد دوره بیماری پرداخت نمی‌شود، وجود نداشت.

محسن کیایی بازیگر و نویسنده سینما و تلویزیون درباره تغییر قراردادهای سینمایی گفت:از اواخر سال گذشته تا امروز تنها در یکی از پروژه‌های سینمایی حضور داشتم که هنگام عقد قرارداد، هیچ بندی مبنی بر اینکه در صورت ابتلا به کرونا، دستمزد دوره بیماری پرداخت نمی‌شود، وجود نداشت.

تا امروز هم اگر پروژه‌ای را جلوی دوربین برده باشیم نیز تمام تلاش خود را کرده‌ایم که شرایط مناسب را برای عوامل فراهم کنیم، اگر هم فردی به کرونا مبتلا شود، دستمزد آن کاملاً پرداخت می‌شود.من به عنوان یک بازیگر و به دلیل شرایط خاص کاری خود، نمی‌توانم جلوی دوربین ماسک بزنم، حتی با توجه به گریمی که روی صورت دارم پشت دوربین نیز نمی‌توانم از ماسک استفاده کنم، حال تصور کنید در چنین شرایطی به دلیل حضور در یک پروژه به کرونا مبتلا شوم و بعد به من بگویند دستمزد شما را در آن مدت که بیمار بودید پرداخت نمی‌کنیم، مگر چنین چیزی می‌شود؟

البته این را هم باید بگویم این مساله نیز وجود دارد که برخی از دوستان پشت دوربین پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، اگر در طول پروژه همه عوامل رعایت کرده و تنها زمان خود را در خانه یا کار سپری کنند می‌توان شرایط را کنترل کرد.

معتقدم اگر هم قرار است چنین بندی در قراردادها ذکر شود، باید تبصره‌ای برای آن در نظر گرفته شود. البته نمی‌توان یک طرفه قضاوت کرد، در واقع این درست نیست که بگویند چون کرونا گرفتید، پس دستمزد شما در این مدت پرداخت نمی‌شود. از طرف دیگر هم نمی‌شود افراد پروتکل‌های بهداشتی را چه سر فیلمبرداری و چه خارج از آن رعایت نکنند.

تاکید می‌کنم در صورتی که چنین بندی در قرارداد ذکر شود باید این مساله نیز در قرارداد آورده شود که در صورتی که فرد به دلیل حضور در پروژه کرونا گرفته باشد، دستمزدش پرداخت می‌شود./مهر

کپی