اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

مقام سوری: عناصر مسلح حاضر به ترک درعا نیستند

مقام سوری: عناصر مسلح حاضر به ترک درعا نیستند

«حسین الرفاعی» رئیس کمیته آشتی درعا از منصرف شدن عناصر مسلح برای توافق آتش بس خبر داد و گفت که آنها با وجود موافقت اولیه حاضر به ترک درعا نیستند.

 به نقل از شام‌تایمز، الرفاعی گفت که عناصر مسلح روز جمعه درخواست چندین دستگاه اتوبوس برای انتقالشان از درعا البلد به سمت اردن و شمال سوریه کردند و اتوبوس‌ها از صبح شنبه در نزدیکی یکی از مراکز امنیتی آماده حرکت است اما هیچ کدام از عناصر مصلح حاضر نشدند سوار اتوبوس شوند.

رئیس کمیته آشتی درعا گفت: عناصر مسلح هرگونه درخواست تهیه اتوبوس و تأکید بر ترک شهر درعا و انتقال به اردن و یا ترکیه را تکذیب کردند.

الرفاعی افزود: اکنون نشست میان نظامیان روسیه و نمایندگان عناصر مسلح در جریان است اما نمایندگان ارتش سوریه حاضر به شرکت در این نشست نشدند.

در تاریخ ۲۹ جولای گذشته، ارتش سوریه عملیات خود برای نابودی آخرین مرکز گروه‌های مسلح در شهر درعا را آغاز کرد اما این عملیات به دلیل انجام مذاکرات بین دو طرف با میانجی‌گری نظامیان روس متوقف شد.

ارتش سوریه سال ۲۰۱۸ در ادامه پیشروی‌های خود بار دیگر کنترل شهر درعا واقع در جنوب این کشور را در دست گرفت، اما برخی از عناصر مسلح و تروریستی به موجب توافق قبلی، آتش‌بس در بخش‌هایی از این منطقه باقی ماندند.

این دسته از عناصر مسلح و تروریستی پس از توافقات آتش‌بس قبلی که با میانجی‌گری روسیه حاصل شد، در مناطقی از درعا مستقر شدند و از آن پس کنترل خود بر مناطق تحت تسلط شان در شهر و استان درعا را حفظ کردند.

دولت سوریه برای بازپس‌ گیری مناطق تحت تسلط عناصر مسلح در اواخر ماه جولای، بار دیگر با آنها درگیر شد و سرانجام این درگیری‌ها پس از یک ماه به توافق آتش بس دیگر با میانجی گری روسیه منجر شد.

اما به گفته معارضان، توافق جدیدی که هفته گذشته پس از هفته‌ها درگیری شدید و کم سابقه میان ارتش سوریه و عناصر مسلح منعقد شده است، به شکست انجامید.

شبکه خبری «روسیا الیوم» هفته گذشته به نقل از یک منبع سوری گزارش داد که ارتش سوریه و گروه‌های مسلح مستقر در درعا با میانجگیری روسیه بر سر پایان دادن به درگیری‌ها در شهر درعا واقع در جنوب سوریه به توافق رسیدند و این توافق سه روزه شامل «عملیات خروج تروریست‌ها و مخالفان توافق، تحویل سلاح و قرار دادن مناطقی از "درعا البلد" در کنترل ارتش سوریه و روسیه» است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)  نیز  چهارشنبه گذشته خبر داد که عناصر مسلح شروع به زمین گذاشتن سلاح خود کرده‌اند و با انتشار عکس‌هایی از برخی عناصر مسلح که مشغول انجام مراحل اداری تحویل سلاح بودند، اعلام کرد که قرار است چندین مرکز حل و فصل در منطقه درعا البلد برای تسویه اوضاع عناصر مسلح و تحویل سلاح آنها به ارتش سوریه باز شود./ ایرنا

کپی