اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

استقبال وزیر خارجه سوریه از هیئت بلندپایه لبنانی

استقبال وزیر خارجه سوریه از هیئت بلندپایه لبنانی

یک هیئت بلندپایه دولت پیشبرد امور لبنان لحظاتی قبل وارد گذرگاه مرزی «جدیده یابوس» در مرز سوریه شد و مورد استقبال وزیر خارجه سوریه قرار گرفت .

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) ، «فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه در گذرگاه مرزی «جدیده یابوس» از هیئت لبنانی استقبال کرد.

این هیئت عالی‌رتبه لبنانی شامل معاون نخست وزیر موقت، وزیر دفاع و خارجه لبنان، وزیر دارایی، وزیر انرژی و مدیرکل دستگاه امنیت لبنان است.

مقامات لبنانی از آغاز جنگ غربی - عبری و عربی علیه سوریه در سال ۲۰۱۱ به این کشور سفر نکرده اند و این اولین سفر آنها به سوریه طی ۱۰ سال گذشته محسوب می‌شود.

دولت لبنان علت این اقدام خود را پیروی از سیاست دوری گزیدن از درگیری های منطقه ای نامیده است .

بر اساس این گزارش ، فروپاشی مالی در لبنان از سال ۲۰۱۹ آغاز شد و در ماه گذشته میلادی به مرحله بحران رسید و همزمان با آن کمبود شدید سوخت، لبنان را فلج کرد تا آنجا که خدمات عمومی در این کشور از جمله بیمارستان ها در اثر بحران سوخت و برق مجبور به تعطیلی و یا کاهش ساعات کاری خود شده اند.

قرار است هیات یاد شده با مقامات سوریه موضوع تامین گاز  مصر از راه اردن را به منظور افزایش میزان تولید برق در لبنان مورد بحث و بررسی قرار دهد.

زینه عکر سرپرست وزارت خارجه لبنان در گفت وگو با رویترز اظهار داشت: امیدواریم در این شرایط سخت بتوانیم هر چه سریع تر به منظور تامین نیاز لبنانی ها این طرح را راه اندازی کنیم.

به دنبال بالا گرفتن بحران سوخت در لبنان ، بنا به درخواست سیدحسن نصرالله رهبر جنبش حزب الله لبنان ، جمهوری اسلامی ایران اقدام به ارسال سوخت برای این کشور کرد.

"حسین امیر عبداللهیان" وزیر امور خارجه دیروز ( جمعه ) در تماس تلفنی با "جبران باسیل" وزیر امور خارجه سابق لبنان با تاکید بر اینکه ایران در گسترش روابط دوجانبه هیچ محدودیتی ندارد، گفت: اگر دولت و تجار لبنان سوخت نیاز داشته باشند، ایران آمادگی فروش و ارسال آن را دارد.

وی با اعلام اینکه در حوزه گسترش روابط دوجانبه با لبنان هیچ‌ محدودیتی وجود ندارد، دفاع همیشگی جمهوری اسلامی ایران از دولت، ارتش و مقاومت لبنان را مورد تاکید قرار داد.

جبران باسیل نیز با انتقاد از سیاست‌های کسانی که می‌خواهند به مردم‌ لبنان گرسنگی بدهند تا به اهداف سیاسی خود برسند، خواستار گسترش همه جانبه روابط دو جانبه شد./ ایرنا

کپی