اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

سکته قلبی و مغزی از عوارض پساکرونا/ سلول‌های گیرنده کرونا در تمام بدن وجود دارد

سکته قلبی و مغزی از عوارض پساکرونا/ سلول‌های گیرنده کرونا در تمام بدن وجود دارد

«سلول‌های گیرنده کرونا در تمام بدن وجود دارد و سکته قلبی و مغزی که از عوارض پساکرونا است به دنبال عارضه لخته خون ایجاد می‌شود.»

آمیتیس رمضانی مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران در خصوص تولید آنتی‌بادی بدن پس از ابتلا به بیماری کرونا گفت: در این خصوص دو مسئله وجود دارد، یکی آنتی‌بادی که به دنبال واکسیناسیون و آنتی بادی که به دنبال اکتساب طبیعی با یک عفونت ایجاد می‌شود که کارایی آنها در مقابل سویه‌های جدید که جهش پیدا کرده‌اند کاهش پیدا کرده است و دیگر اینکه بعضی افراد بیماری را می‌گیرند اما اصلاً آنتی‌بادی به وجود نمی‌آورند، به خصوص آنهایی که شکل‌های بدون علامت و خیلی کم علامت پیدا می‌کنند بعضی از آنها بدنشان آنتی‌بادی تولید نمی‌کند.

آنتی بادی خنثی‌کننده از ابتلای مجدد به بیماری کرونا جلوگیری می‌کند

وی با بیان این‌که وقتی این افراد آنتی‌بادی پیدا نمی‌کنند، طبعاً در معرض اینکه مورد عفونت مجدد قرار بگیرند بیشتر است ادامه داد: مهم‌ترین چیزی که می‌تواند از ما در برابر ابتلای جدید دفاع کند آنتی بادی نوترالیزان یا خنثی‌کننده است که برای تشخیص ان تست خاصی وجود دارد که میزان قدرت خنثی‌کنندگی ویروس نشان می‌دهد.

هر چه سطح این آنتی‌بادی بالاتر باشد، دفاع بدن در مقابل ویروس بیشتر است و راحت‌تر می‌تواند خنثی کند. به همین خاطر هم هست که می‌گویند افرادی در میان کادر درمان که قبلاً این بیماری را گرفته‌اند و حالا ۶ ماه از آن گذشته، آنتی‌بادی موجود در بدن آنها به راحتی نمی‌تواند ویروس را خنثی کند.

رمضانی در خصوص علت این‌که چرا در بدن برخی افراد آنتی‌بادی تولید نمی‌شود عنوان کرد: از ابتدای شیوع با نوع ووهان که ضعیف‌ترین نوع ویروس بود، بعضی افراد کم علامت یا بی‌علامت اصلاً آنتی‌بادی پیدا نکردند، به این معنی‌که فقط سیستم ایمنی سلولی فعالیت کرده و هومورانشی که موجب تولید آنتی بادی شود فعال نبوده است. اینکه چرا بدن برخی این‌گونه می‌شود مشخص نیست.

گیرنده ویروس کرونا در تمام بدن وجود دارد

مدیر گروه تحقیقات بالینی انستیتو پاستور ایران در مورد عوارض پساکرونا افزود: اولاً اینکه رسپتور یا گیرنده این ویروس در همه اعضای بدن وجود دارد. یعنی در قلب، کلیه، ریه، مغز؛ بنابراین وقتی که گیرنده ویروس در همه جا وجود داشته باشد، پس تمام اعضا و ارگان‌ها درگیر می‌شوند و این ویروس همه جا را می‌گیرد.

رمضانی در ادامه گفت: دوم اینکه بیشتر مشکلاتی که ما با این ویروس به اسم پُست کووید داریم به این صورت است که بعد از ابتلا و بهبودی یکسری عوارض بروز پیدا می‌کند که به آنها پست کووید یا لانگ کووید می‌گویند، ‌یعنی کوویدی که دراز مدت ادامه دارد و مربوط به التهاب است. هنگامی‌که این ویروس وارد بدن می‌شود یک هفته تهاجم ویروس و تکثیر و بعد از آن واکنش‌های التهابی بدن است که آنتی‌بادی ایجاد می‌کند و در برخی موارد سیستم ایمنی به دلیل فعالیت زیاد واکنش‌هایی نشان می‌دهد که منجر به التهاب در تمام اعضای بدن و ایجاد لخته یعنی و ترومبوز در بخش‌ها یمختلف بدن است.

وی در خصوص این‌که آیا سکته مغزی و قلبی می‌تواند جز عوارض پساکرونا باشد؟ اظهار کرد: این عوارض به دلیل خطر لخته خون است که به دنبال ابتلا به کرونا ایجاد می‌شود زیرا خطرات لخته خون در بدن حتی بعد از بیماری به خصوص در افرادی‌که نوع شدید را می‌گیرند نیاز به بستری شدن پیدا می‌کنند، به ICU می‌روند، فعال است.

به همین دلیل به این افراد بعد از خروج از بیمارستان هم داروهای ضد لخته خون مثل آسپرین و اِنوکسوپارین می‌دهیم./ آنا

استان‌های رکودار سکته مغزی/ گلستان، البرز و چهارمحال و بختیاری در صدر جدول

ردپای کرونا بر مغز/ افزایش مراجعه با علائم سکسکه، گیلن‌باره و سکته مغزی

حمله مستقیم کرونا به مغز/ سردرد،‌ سرگیجه و هذیان‌گویی از علائم آن

در هیاهوی کرونا از علائم سکته قلبی غافل نشوید

سکته مغزی؛ شایع ترین عارضه عصبی کرونا

چقدر ممکن است دوباره به کرونا مبتلا شویم؟

بیماری‌های قلبی با وجود کرونا شدت گرفت

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
کپی