اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

وزیر دفاع انگلیس: آمریکا دیگر ابرقدرت نیست

وزیر دفاع انگلیس: آمریکا دیگر ابرقدرت نیست

وزیر دفاع انگلیس در مصاحبه‌ای گفت که آمریکا دیگر یک ابر قدرت نیست، چون حاضر نبود وضعیت ناخوشایند در افغانستان را تحمل کند و دوام بیاورد.

بن والاس، وزیر دفاع انگلیس در مصاحبه‌ای با مجله "اسپکتاتور" گفت: مشخص است که انگلیس هم یک ابرقدرت نیست. یک ابرقدرت که آمادگی پایبندی به چیزی را ندارد، احتمالا یک ابرقدرت نیز نیست. مطمئنا این یک نیروی جهانی نیست، فقط یک قدرت بزرگ است.

والاس که منتقد خروج آمریکا از افغانستان بوده، مقصر این وضعیت پیش آمده در افغانستان را دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا می‌داند.

در فوریه ۲۰۲۰، ترامپ توافقی را با طالبان در دوحه امضا کرد مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی تا مه ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می‌شوند. دولت جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز به صورت گسترده از این توافق حمایت و مهلت قانونی آن را تا ۳۱ اوت ۲۰۲۱ تمدید کرد.

وزیر دفاع انگلیس ماه گذشته میلادی در گفتگویی با شبکه خبری بی.بی.سی گفت: اگر نظر من را می‌خواهید، زمانی که توافق توسط دونالد ترامپ انجام شد، قالب این طرح ریخته شد.

والاس همچنین گفت، بذرهای آنچه که در هفته‌های اخیر جامعه بین‌الملل در افغانستان شاهدش بود پیش از روی کار آمدن بایدن کاشته شده بود.

وی در آوریل ۲۰۲۱، توافق ترامپ با طالبان را "تباه" توصیف کرد و در گفتگویی با اسکای نیوز گفته بود: وقتی که ترامپ با طالبان توافق کرد، احساس کردم که اشتباهی رخ داده است. همگی ما به عنوان یک جامعه بین‌الملل احتمالا باید پیامدهای آن را بپردازیم. از نظر من، این توافق که در دوحه بسته شد، توافقی خراب بود./ ایسنا

کپی