اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

لاوروف: بحران افغانستان راه حل صلح آمیز دارد

لاوروف: بحران افغانستان راه حل صلح آمیز دارد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر لزوم مذاکره بین گروه طالبان و مقاومت در منطقه پنجشیر خاطر نشان کرد که امکان حل و فصل صلح آمیز اوضاع در افغانستان وجود دارد.

لاوروف روز جمعه در همایش سیاسی «معلومات جدید» در پایتخت روسیه اظهار داشت: امکان حل و فصل صلح آمیز اوضاع افغانستان وجود دارد.

وی افزود: بدون گفت و گو بین همه بازیگران کلیدی در افغانستان، هیچ مساله ای را نمی توان حل کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت: این ادعا که گروه طالبان بازیگر اصلی در افغانستان نیست، دور از واقعیت است.

لاوروف گفت که امیدوار است رویارویی بین گروه طالبان و نمایندگان تاجیک ها در منطقه پنجشیر پایان یافته و دو طرف مذاکرات را آغاز کنند. 

درگیری و جنگ شدید در استان پنجشیر بین افراد گروه طالبان و نیروهای جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود ادامه دارد و هر دو طرف مدعی پیشروی شده‌اند.

به گزارش ایرنا، جبهه مقاومت افغانستان به رهبری احمدمسعود اعلام کرده است که شب گذشته در منطقه خاواک در شمال استان پنجشیر و هم مرز با استان بغلان چندین سنگر طالبان را تصرف کرده و تلفات سنگین به آنها وارد کرده است.

این جبهه همچنین اعلام کرده است که شب گذشته شهر چاریکار مرکز استان پروان در شمال کابل را نیز از گروه طالبان باز پس گرفته و صدها تن از افراد این گروه در این جنگ کشته و یا زخمی شده اند.

منابع وابسته به جبهه مقاومت گفته اند که به بزرگان محلی اجازه داده اند که اجساد گروه طالبان را از کوه ها پایین آورده و به این گروه تحویل دهند.

علی میثم نظری سخنگوی جبهه مقاومت امروز (جمعه) به رسانه ها گفت که در درگیری های چند شب گذشته ۳۰۰ تن از افراد گروه طالبان کشته و بیش از ۲۰۰ تن دیگر زخمی و همچنین دها نفر از آنها هم دستگیر شده اند.

اما در مقابل، سخنگویان گروه طالبان هم مدعی شده اند که از مسیرهای استانهای نورستان، بغلان، پروان و بدخشان به طرف چهار شهرستان در پنجشیر پیشروی داشته اند و تلفاتی هم به افراد جبهه مقاومت وارد کرده اند.

روسیه اجازه برهم خوردن توازن منافع با آمریکا را نمی دهد

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت که روسیه اجازه نخواهد داد توازن منافع در روابط با آمریکا به هم بخورد.

وی افزود: امیدوار هستیم که موازنه واقعی در روابط روسیه با آمریکا دو قدرت بزرگ اتمی جهان برقرار باشد و اجازه نمی دهیم این موزانه به نفع یکی از دوطرف به هم بخورد.

لاوروف گفت: هیچ دلیلی نمی بینم که سیاست خارجی روسیه پس از انتخابات دومای روسیه تغییر کند.

انتخابات دومای روسیه روز ۱۹ ماه سپتامبر به همراه انتخابات استانداران تعدادی از مناطق و نیز نمایندگان شوراهای شهری و استانی روسیه برگزار خواهد شد.  ایرنا 

کپی