اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

هشدار جدید چین به آمریکا/ از اشتباهات خود درس بگیرید

هشدار جدید چین به آمریکا/ از اشتباهات خود درس بگیرید

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد که امیدواریم آمریکا از اشتباهات خود در افغانستان درس گرفته و بار دیگر این اشتباهات را تکرار نکند.

 «وانگ ون بین» روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن افزود: هیچ نوع دموکراسی ثابتی در جهان وجود ندارد. همه کشورها حق دارند به طور مستقل مسیرهای توسعه را متناسب با شرایط ملی و امکانات واقعی خود کشف کنند. وضعیت در افغانستان نشان می دهد که هرگونه جابجا سازی و تحمیل مدل دموکراتیک از بیرون تنها هرج و مرج و سردرگمی همراه خواهد داشت و در نهایت با شکست به پایان می رسد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه بتازگی با اشاره به وضعیت افغانستان گفته بود: ارتش ایالات متحده که به مدت ۲۰ سال در افغانستان مستقر شد اساسا هنجارها و استانداردهای به اصطلاح آمریکایی را در مقیاس وسیع وارد افغانستان کرد. از جمله تغییر ساختار سیاسی محلی، اما همین موضوع هم به خود آمریکا خسارات بسیار وارد کرد و نیز یک تراژدی برای مردم افغانستان ساخت.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: هیچ "رهبر دموکراتیکی" در جهان وجود ندارد و هیچ کشوری واجد شرایط نیست که "مربی دموکراتیک" باشد.

وی ادامه داد: طرفداری از به اصطلاح "اتحاد دموکراتیک" و جوسازی برای اصطلاحا "دموکراسی در برابر اقتدارگرایی" در اصل همان حزب تحت پرچم دموکراسی و استفاده از ایدئولوژی و ارزش ها به عنوان ابزاری برای سرکوب سایر کشورها است. این یک دموکراسی دروغین و هژمونی واقعی است.

/ایرنا 

کپی