اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

ظرفیت صنایع تبدیلی خرمای سیستان‌وبلوچستان ۱۰ هزار تن افزایش یافته است

ظرفیت صنایع تبدیلی خرمای سیستان‌وبلوچستان ۱۰ هزار تن افزایش یافته است

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ١٠ هزار تن ظرفیت صنایع بسته‌بندی، نگهداری و فرآوری خرما از سال گذشته تاکنون در این استان افزایش یافته است.

عباسعلی دهباشی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: هم‌اینک در سیستان وبلوچستان ۴١ واحد سردخانه به ظرفیت ٧٩ هزار و ۶٠٠ تن، ٢٧ واحد بسته‌بندی به ظرفیت ۴٩هزار و ٨۵٠ تن و پنج واحد فرآوری به ظرفیت ١۵ هزار و ٢٨٠ تن برای خدمات‌دهی به خرماکاران مشغول فعالیت است.
وی با تاکید بر توسعه صنایع در بخش فرآوری، تنوع در بسته‌بندی و پراکنش واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی خرما در سیستان و بلوچستان افزود: کل ظرفیت موجود صنایع مرتبط با خرما در استان ١۴۴ هزار و ٧٠٠ است.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: هفت واحد صنایع تبدیلی خرما به ظرفیت هفت هزار و ۵٠٠ تن با پیشرفت بالای ۵٠ درصد در سطح استان در حال ساخت است.
وی خاطر نشان کرد: ۶٣ هزار هکتار نخلستان در سیستان و بلوچستان وجود دارد که سالیانه ٢۵٠ هزار تن انواع خرمای تولیدی آن به بازارهای کشور و خارج از کشور صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه خرمای تولید شده سیستان و بلوچستان علاوه‌ بر استان‌های دیگر به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپایی و روسیه صادر می‌شود تصریح کرد: بیشترین نخلستان‌های این استان در شهرستان‌های سراوان، ایرانشهر، نیکشهر و سیب و سوران واقع شده است.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: کشت خرما در استان زمینه اشتغال افزون‌بر ۴۰ هزار نفر را فراهم کرده است.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.
هم‌اینک در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ‌های استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.


 

کپی