اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
پژوهش محققان آمریکایی نشان داد

واکسن‌های سه‌گانه شدت کرونا را کاهش می‌دهند

واکسن‌های سه‌گانه شدت کرونا را کاهش می‌دهند

محققان بیمارستان بریگام و زنان (Brigham and Womens ) در آمریکا دریافتند تزریق واکسن‌های سه‌گانه با ایجاد حافظه فعال در سیستم ایمنی، موجب کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ می‌شود.

ر اساس این تحقیقات که با تجزیه و تحلیل داده‌های آزمایشگاهی حاصل از جداسازی سلول‌های T از جریان خون افراد مبتلا به کرونا انجام گرفت، مشخص شد گیرنده‌های آنتی ژن موجود در سلول‌های T افرادی که از بیماری کووید ۱۹ بهبود یافتند و به پروتئین‌های تاجدار ویروس SARS-CoV-۲ واکنش نشان می‌دهند، شباهت زیادی به گیرنده‌های آنتی ژن موجود در سلول‌های T دارند که به پروتئین‌های واکسن‌های سه‌گانه پاسخ می‌دهند.

محققان با تجزیه و تحلیل این داده‌ها دریافتند واکسن سه‌گانه سرخک، اوریون، سرخجه که در کودکی تزریق می‌شود و واکسن سه‌گانه کزاز، دیفتری، سیاه‌سرفه که هر ۱۰ سال یک بار تزریق می‌شود، علاوه بر محافظت از بدن در برابر این بیماری‌ها، قادرند در سلول‌های ایمنی T نوعی حافظه فعال برای مقابله با آنتی‌ژن‌های سایر میکروب‌های بیماری‌زا از جمله آنتی‌ژن ویروس SARS-CoV-۲ ایجاد کنند.

این محققان تاکید کردند: نتایج این تحقیقات اهمیت واکسیناسیون در دوران خردسالی و بلوغ را بیش از پیش نمایان می‌کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه مدیکال نیوز منتشر شده است.

به گزارش ایرنا، براساس آخرین آمارها از وضعیت شیوع ویروس کرونا (کووید- ۱۹) در سراسر جهان که سازمان جهانی بهداشت آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی کرد تاکنون ۲۱۸ میلیون و ۵۱۴ هزار  و ۵۶۰ نفر تاکنون در دنیا به این ویروس مبتلا شده اند./ایرنا


آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی