اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

اخبار متناقض از پنجشیر
نیروهای مخالف طالبان که از آنها با نام «مقاومت دوم» یاد می‌شود و در پنجشیر جمع هستند، می‌گویند که حمله شب گذشته گروه طالبان در یکی از ورودی‌های دره پنجشیر دفع شده است. گروه طالبان اما گفته‌اند که هنوز به پنجشیر حمله نکرده‌اند. بلال کریمی، از دستیاران ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفت‌، نیروهای طالبان که در ولایت پروان بودند، مورد حمله از سوی مخالفین قرار گرفتند. در این درگیری نیروهای ما توانستند چند پست دشمن را تصرف کنند و نیروهای دشمن از ساحه (منطقه) فرار کردند.» نیروهای «مقاومت دوم» به رهبری احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، علیه گروه طالبان در دره پنجشیر هستند. پنجشیر تنها ولایت افغانستان است که در تصرف گروه طالبان نیست.
 
 
---
 
دفاع بایدن از تصمیم اش درباره افغانستان
جو بایدن که به‌علت نحوه خروج فوری و شبانه نیروهای امریکایی از افغانستان، بشدت زیر انتقاد و فشار قرار گرفته است، از عملکرد خود در قبال افغانستان قویاً دفاع و از عملیات هوایی تخلیه بیش از ۱۲۰ هزار نفر از افغانستان تمجید کرد. او در نخستین سخنرانی خود پس از تکمیل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان خطاب به مردم امریکا گفت که منافع ملی کشورش فقط یک چیز است: از افغانستان به‌عنوان پایگاه حمله به امریکا استفاده نشود. بایدن گفت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق با طالبان معامله کرده و به توافقی رسیده بود و او بعد از ورود به کاخ سفید، دو گزینه داشته است: پایبند ماندن به توافق ترامپ با طالبان یا شدت دادن جنگ و اعزام هزاران نیرو به افغانستان که او گزینه اول را انتخاب کرد. او همچنین هشدار داد: کار ما با گروه داعش تمام نشده است.
 
 
---
 
رد شیوع ابولا در ساحل عاج
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد هیچ شواهدی از ابتلا به ابولا در نمونه‌های یک بیمار مشکوک به ابولا پیدا نکرده است. این زن هجده ساله از گینه سفر کرده بود و آزمایش‌های اولیه از ابتلای وی به ابولا حکایت داشت. با این حال آزمایش‌های بعدی که در فرانسه انجام شد این احتمال را رد کرد. ساحل عاج اما بلافاصله اقدامات احتیاطی را پیش گرفت و بیمار ایزوله شد، البته در بررسی اولیه مشخص شده است که هزاران نفر در معرض عفونت قرار گرفته‌اند.
 
 
 
---
کشف کرونای مقاوم به واکسن
سازمان بهداشت جهانی می‌گوید نوع جدیدی از ویروس کرونا را زیر نظر گرفته است که می‌تواند در برابر واکسن‌ها بیشتر مقاومت کند. سویه‌ای که اکنون «مو» (mu) نام گرفته، یکی از پنج سویه ویروس کروناست که در برابر واکسن‌های فعلی مقاوم‌تر است. این ویروس اولین بار در ژانویه امسال در کلمبیا شناسایی شد و عمدتاً در امریکای لاتین شایع است. مواردی از این سویه ویروس کرونا در اروپا نیز شناسایی شده است.
 
 
---
 
داستان عکس برتر از پرندگان
یک عکاس مکزیکی امسال برنده جایزه نخست مسابقه عکاسی پرنده شد. عکسی که «الخاندرو پریتو» گرفت، یک کوکوی دونده را نشان می‌دهد که جلوی دیوار مرزی امریکا با مکزیک متوقف شده است. او می‌گوید  این عکس نشان می‌دهد که این دیوار یک تهدید برای تنوع زیستی است. منطقه مرزی امریکا-مکزیک اکوسیستمی شکننده دارد، حیوانات و پرندگان مهاجر مرتب بین شمال و جنوب قاره امریکا در حرکت هستند. تعدادی از گونه‌ها، از جمله جگوار و خرس سیاه برای جفت‌گیری با خویشانی که ساختار ژنتیکی متفاوتی دارند باید از این مرز عبور کنند. الخاندرو پریتو می‌گوید: «مرز از روی بیابان‌ها، کوه‌ها و حتی کرناها عبور می‌کند. فقط بیابان نیست (که دیوار از آن عبور می‌کند)، در واقع بیش از ۱۵۰۰ گونه حیوانی و گیاهی متوجه تهدید این دیوار هستند.» الخاندرو می‌گوید که او در یک سالی که کنار دیوار مشغول عکاسی بوده است، بارها مورد آزار و اذیت پلیس مرزی و حضور مداوم کارتل‌های مخدر قرار گرفته است.
کپی