اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

کلاهبرداری از طریق جعل مبایعه نامه ملک‌های خالی از سکنه

کلاهبرداری از طریق جعل مبایعه نامه ملک‌های خالی از سکنه

رئیس پلیس آگاهی استان البرز از دستگیر ۲ نفر از کلاهبردارانی که با جعل مبایعه نامه املاک خالی از سکنه اقدام به ۱۵ فقره کلاهبرداری به ارزش ۴۰ میلیارد کرده بودند، خبر داد.

محمد نادربیگی، رییس پلیس آگاهی استان البرز، امروز در جمع اصحاب رسانه که در بستر فضای مجازی برگزار شد، گفت: در پی ارجاع یک فقره پرونده از کلانتری ۲۲ مهرشهر به پلیس آگاهی مبنی بر دستگیری شخصی به جرم تهیه مبایعه نامه جعلی یک ملک برای کلاهبرداری از شهروندان، بررسی موضوع در دستورکار اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری قرار گرفت.

رییس پلیس آگاهی استان البرز بیان کرد: در تحقیقات اولیه کارآگاهان مشخص شد که متهم با همدستی یک نفر دیگر با شناسایی واحدهای مسکونی خاص که خالی از سکنه بودند، اقدام به تهیه مبایعه نامه و سند جعلی برای آن ملک کرده و سپس از طریق سایت دیوار، آگهی رهن و اجاره با مبالغ پایین تر نسبت به واحدهای مشابه را منتشر و سوژه های خود را شناسایی می‌کند.

این فرمانده انتظامی افزود: متهمان پس از در دام انداختن مالباختگان، با توجه به ارزان بودن مبلغ رهن نسبت به ملک‌های مشابه، تقاضای مبلغی به عنوان بیعانه می کردند و مشتری هم به خاطر اینکه این ملک را از دست ندهد سریعا مبلغی در حدود ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان را پرداخت و و پس از این اقدام متهمان دیگر پاسخگوی آن‌ها نبوده متواری می‌شدند.

وی با اشاره به جمع آوری مستندات لازم از اقدامات مجرمانه متهم از سوی کارآگاهان، اظهار کرد: متهم که چاره ای جز اقرار به جرائم خودش نمی دید، به ۱۵ فقره کلاهبرداری به ارزش ۴۰ میلیارد ریال از طریق جعل مبایعه نامه ملک‌های خالی از سکنه با همدستی یک نفر دیگر اعتراف کرد.

نادربیگی با بیان اینکه مخفیگاه همدست متهم نیز در شهرکرج شناسایی و نامبرده نیز در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شد، خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته، همه مالباختگان این پرونده شناسایی شده اند.

رئیس پلیس آگاهی استان البرز در پایان با اشاره به معرفی متهمان به مراجع قضائی، به شهروندان توصیه کرد که در هنگام خرید و اجاره املاک، حتما به اصالت سند و قولنامه توجه کرده و از دادن مبالغی تحت عنوان بیعانه قبل از تحقیق خودداری کنند.فارس

 

کپی