اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

واکنش جدید رئیس کمیته علمی کرونا درباره قارچ سیاه

واکنش جدید رئیس کمیته علمی کرونا درباره قارچ سیاه

رئیس کمیته علمی کرونا تاکید کرد که تجویزهای پزشکی عامل قارچ سیاه است.

وقتی با علائم شبیه به سرماخوردگی به پزشک مراجعه کردم، دکتر با تأکید بر اینکه در حال حاضر چیزی به نام سرماخوردگی نداریم، تشخیص کرونا داد و نسخه پیچید. در نسخه مذکور سه آمپول دگزامتازون برای سه روز متوالی تجویز شده‌بود.

همچنین به توصیه پزشک بنا شد پنج روز دیگر برای اسکن ریه اقدام کنم. پس از پنج روز وقتی برای مشورت درباره لزوم انجام اسکن ریه به پزشک متخصص عفونی مراجعه کردم با دیدن نسخه پزشک قبلی تجویز دگزامتازون را مانند سم توصیف کرد! پس از آن بود که با یکی دو پزشک دیگر هم مشورت کردم و یکی آنتی بیوتیک داد و دیگری قرص حساسیت و خلاصه هر پزشکی نسخه خودش را پیچید تا بهتر متوجه شوم پروتکل درمانی مدونی برای درمان کرونا تدوین و ابلاغ نشده‌است. همین ماجرا هم عوارض جانبی داروهای تجویزی را افزایش داد تا جایی که بنا به تصدیق دکتر عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ عامل بروز بیماری قارچ سیاه، تجویز بیش از اندازه کورتون از سوی پزشکان است و حالا در کنار کرونا، قارچ سیاه هم جان و سلامتی بیماران را تهدید می‌کند.
کرونا با این شکل و شمایل پدیده تازه‌ای است که دنیا را غافلگیر کرد و از این منظر تا حدی آزمون و خطا برای پیدا کردن راهکار مقابله و درمان این بیماری قابل پذیرش است، اما انگار کشور ما در زمینه به روز رسانی اشتباهات درمانی و دارویی با تأخیر عمل می‌کند. چنانچه داروهایی مانند رمدسیویر یا فاویپیراویر از یک سال قبل در پژوهش‌های سازمان جهانی بهداشت رد شدند، اما در کشور ما فاویپیراویر به تازگی از فهرست داروهای مورد حمایت بیمه خارج شد و درباره رمدسیویر هم همچنان درمانگاه‌های سرپایی تزریق این دارو افتتاح می‌شود! همچنین تجویز بی‌رویه کورتون‌ها از سوی پزشکان موجب شده تا در بحبوحه کرونا سر و کله بیماری قارچ سیاه هم پیدا شود و نظام سلامت را با چالشی جدید در این زمینه مقابل سازد.

چه کسی عامل قارچ سیاه است؟

موکورمیستس یا قارچ سیاه نوعی عفونت قارچی مزمن است که منجر به ایجاد رنگ سیاه در مخاط بینی می‌شود و می‌تواند سینوس‌ها، مغز، ریه‌ها و چشم‌ها را آلوده کند.


آبریزش بینی، تورم و درد یک‌طرفه صورت، سردرد، تب و بافت‌مردگی برخی از علائم ابتلا به این عفونت قارچی است که البته سبب مرگ برخی از بیماران نیز می‌شود. پزشکان هندی هم که با این بیماری مواجهه گسترده‌تری داشته‌اند، می‌گویند این عفونت ۱۲ تا ۱۸ روز پس از بهبودی بیماری کووید ۱۹ ظاهر می‌شود و در صورتی که بیماران به موقع و به درستی تحت درمان قرار نگیرند، احتمال فوت آن‌ها تا ۹۴ درصد افزایش پیدا می‌کند. عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با اشاره به بیماری قارچ سیاه و تأکید بر اینکه بیماری مذکور از عوارض درمان است، تصریح می‌کند: «باعث این بیماری خود ما پزشکان هستیم و حالا هم می‌دویم تا آن را درمان کنیم، در حالی که واقعیت این است که مهم‌ترین دلیل این بیماری تجویز بسیار زیاد کورتون است.»
به گفته عابدینی دستورالعمل کشوری برای تجویز کورتون ابلاغ شده و اینکه به بیماران چه میزانی داده‌شود، مشخص شده‌است. وی می‌افزاید: «در ICU بزرگ بیمارستان مسیح دانشوری تهران قارچ سیاه تاکنون نداشته‌ایم و تنها از بیمارانی که از سایر بیمارستان‌ها پذیرش کردیم چند مورد اندک بود. باید روی دوز کورتون تجدیدنظر کنیم و دوز بالا تجویز نکنیم؛ اگر مدیریت نکنیم، هر چقدر هم دارو بیاوریم باز هم کم خواهد بود.»
از نگاه دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ خیلی بعید است که مریض کرونایی بتواند درمان و جراحی قارچ سیاه را پشت سر بگذارد و احتمال مرگ و میر خیلی بالا می‌رود. بنابراین کادر پزشکی باید مصرف کورتون را مدیریت کنند؛ چراکه تجویز بیش از حد آن اوضاع را بد خواهد کرد. به گفته وی بعضی از پزشکان از همان ابتدا آنتی‌بیوتیک وسیع به بیماران می‌دهند که این کار هم اشتباه است.

کرونا نمی‌کشد اما...

ایلاد علوی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان حکیم و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ابتلا به کرونا و دیگر شرایط محیطی باعث می‌شود تا در بدن یک پدیده مرموز به نام «طوفان سیتوکین» فعال شود، می‌گوید: «در این وضعیت، سیستم ایمنی بدن دچار اختلال می‌شود و در کنار حمله به سلول‌های عفونی، به سلول‌های سالم نیز حمله می‌کند.»
وی با عنوان این مطلب که پزشکان ناگزیرند برای کاهش حملات شدید ناشی از کرونا، داروهای ضد التهاب همانند دگزامتازون، بتامتازون، هیدروکورتیزون و پردنیزولون با مقدار بالا و طولانی‌مدت تجویز کنند، ادامه می‌دهد: «این کار باعث تضعیف قدرت دفاعی بدن و در مقابل افزایش سطح قند می‌شود و به این ترتیب محیط مناسبی برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌آید.»
در همین حال، مصطفی قانعی متخصص ریه با اشاره به مطالعه‌ای جهانی در ۴۰۵ بیمارستان و روی ۱۱ هزار و ۳۳۰ بیمار با داروی رمدسیویر می‌افزاید: «نتیجه این بود که در بهبود بیماران تأثیر کمی داشته یا اصلاً تأثیری نداشته‌است. بر اساس همین تحقیقات رمدسیویر حتی بر کاهش تعداد و بار ویروس در بیماران هم تأثیری نداشته‌است. این دارو هیچ اثری هم بر کاهش مرگ ومیر بیماران کووید ۱۹ نداشته است.» به گفته این متخصص ریه، ویروس بیماران کووید ۱۹ را نمی‌کشد، آنچه بیماران را می‌کشد تورم و التهاب ریه و کاهش اکسیژن است. بنا بر این اکسیژن، داروهای ضد انعقاد و کورتیکواستروئید و دگزامتازون است که می‌تواند التهاب ریه را کم کند، اما نباید بی‌محابا و بی‌رویه و بی‌توجه به عفونت تجویز شود، زیرا سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند.

واردات هفته‌ای ۵ میلیون دوز واکسن به زودی

برای مهار کرونا بناست تا واکسیناسیون سرعت بگیرد. علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، از واردات هفته‌ای ۵ میلیون دوز واکسن به کشور در آینده نزدیک خبر داد.
وی با اعلام اینکه تاکنون ۲۷ میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده‌است، افزود: «تمامی واکسن‌هایی که مصرف شده اثربخشی مناسبی داشته‌اند، به طوری که میزان بستری‌های بیمارانی که واکسینه شده‌اند، پایین‌تر از کسانی است که واکسن نزده‌اند.» رئیسی با اشاره به اینکه هم اکنون در فاز چهارم واکسیناسیون و واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال هستیم، اضافه کرد: «در فاز ۲،۸۷ درصد سالمندان بالای ۶۰ سال واکسینه شدند.»
وی با بیان اینکه جمعیت زیر ۶۰ سال کشور حدود ۴۲ میلیون نفر هستند، افزود: «برای این افراد ۸۵ میلیون دوز واکسن نیاز داریم که از هفته آینده به طور مستمر میزان قابل‌توجهی واکسن وارد کشور خواهد شد.»

/خبرآنلاین 

کپی