اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

معاون وزارت بهداشت اعلام کرد

ورود هفتگی ۵میلیون دوز واکسن کرونا از هفته آینده

ورود هفتگی ۵میلیون دوز واکسن کرونا از هفته آینده

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به چرایی تأخیر در تزریق دوز اول واکسن کرونا برای گروه‌های سنی که اخیراً اعلام شده، گفت: در این هفته واکسن جدیدی وارد نشد و موکول به آخر هفته شد؛ یعنی به پنجشنبه و از آنجایی که نوبت دوز دومی‌ها رسیده است، ترجیح‌مان این است که دوز دومی‌ها را بزنیم تا واکسیناسیون‌شان به تأخیر نیفتد و کامل شود و از شنبه هفته آینده، گروه سنی که نوبت‌دهی شدند، دوز اول‌شان را دریافت می‌کنند.

 به‌گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی با بیان اینکه عملاً در حال حاضر وارد فاز چهارم واکسیناسیون علیه کرونا شده‌ایم، افزود: فاز چهارم برای واکسیناسیون افراد زیر ۶۰ سال بود که حدود تقریباً ۴۲ میلیون نفر شامل این فاز می‌شوند که تقریباً حدود ۸۴ تا ۸۵ میلیون واکسن برای این فاز نیاز داریم. رئیسی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، خوشبختانه خبر خوب این است که از هفته آینده به‌طور مستمر میزان قابل توجهی واکسن وارد کشور می‌شود و هفتگی ۵ میلیون دوز وارد کشور خواهد شد. با این حساب فکر می‌کنم با احتساب واکسن‌هایی که در حال حاضر در اختیار داریم، مجموعاً حداقل ۲۰ میلیون واکسن در شهریور ماه و حدود ۳۰ میلیون واکسن هم در مهرماه به دست‌مان می‌رسد. رئیسی ادامه داد: در حال حاضر به‌طور میانگین روزانه ۶۴۰ تا ۶۵۰ هزار دوز واکسن داریم تزریق می‌کنیم و این قابلیت وجود دارد که این ظرفیت دوبرابر شود.
وی تأکید کرد: ما اکنون در مرحله‌ای هستیم که حدود ۲۷ میلیون دوز واکسن تزریق شده و اثربخشی واکسن‌های مختلفی که داشتیم اعم از سینوفارم، آسترازنکا، برکت و بهارات و اسپوتنیک را دیده ایم؛ خوشبختانه اثربخشی این واکسن‌ها، اثربخشی مناسبی است. میزان بستری افراد واکسینه شده، نسبت به افرادی که در همان گروه سنی واکسینه نشده‌اند، به طور قابل توجهی پایین‌تر است. در عین حال خیلی هم تفاوتی در نوع واکسن در واکسن‌هایی که تاکنون تزریق شده مشاهده نکردیم.
کپی