اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
سخنگوی قوه قضائیه خبر داد

احضار و بازداشت متخلفان زندان اوین

احضار و بازداشت متخلفان زندان اوین

سخنگوی قوه قضائیه خبر داد در ماجرای انتشار فیلم‌هایی از زندان اوین، 6 نفر شناسایی شده و برخی از آنها در بازداشت هستند.

  به گزارش میزان، ذبیح‌الله خداییان در پاسخ به سؤالی درباره روند رسیدگی به ماجرای فیلم‌های ندامتگاه اوین گفت: صحنه‌هایی که در فیلم‌های منتشره مشاهده می‌شود، مغایر قانون بوده و به هیچ وجه قابل قبول و قابل توجیه نیست. بر این اساس قوه قضائیه اصرار بر برخورد با متخلفین دارد و از سوی ریاست قوه نیز در ابتدای امر دادستان کل کشور مسئول و مأمور پیگیری این موضوع شد تا نسبت به شناسایی مسببین این قضیه اقدام کند. وی نیز اکیپی را مأمور کرد و حدود سه روز در زندان اوین بودند و موضوع را بررسی کردند که بر این اساس شش نفر شناسایی شدند. چهار نفر به دادسرای نظامی و دو نفر به دادسرای عمومی و انقلاب تهران معرفی شدند که برخی از آنها با قرار تأمین در بازداشت هستند. دستور احضار دو نفر دیگر صادر شده است و با برخی از متخلفین هم در زمان خودش برخورد شده است. وی با اشاره به نکاتی درخصوص موضوع فوق‌الذکر تصریح کرد: نکته اول اینکه ما نباید تخلف چند سرباز وظیفه و یا کارمند متخلف سازمان زندان‌ها را به پای همه کارکنان زحمتکش این سازمان بنویسیم. نکته دیگر اینکه صحنه‌هایی که در این فیلم‌ها مشاهده می‌شود برخی مربوط به تخلف کارکنان و مأموران زندان‌هاست که جرم است و قابل تعقیب می‌باشد و برخی هم مربوط به درگیری زندانیان و یا خودزنی آنهاست. در چنین مواردی نمی‌توان گفت همیشه مأموران مقصر هستند.
سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: نکته بعدی این است که این فیلم‌ها را که نگاه می‌کنیم، می‌بینیم تخلفاتی پشت سر هم رخ می‌دهد؛ کارمندی مرتکب تخلف می‌شود و یا زندانیان درگیر می‌شوند و یا خودزنی می‌کنند. ممکن است کسی تصور کند هر روز ما در زندان‌ها درگیری و نقض حقوق زندانیان را داریم؛ خیر؛ کسانی که این فیلم‌ها را منتشر می‌کنند، این‌ها را مونتاژ کرده‌اند. این فیلم‌ها ممکن است مربوط به ماه‌ها و سال‌های قبل باشد. این‌ها را کنار هم گذاشته‌اند و بر این اساس نباید تصور شود که هر روز ما چنین صحنه‌هایی را در زندان‌ها داریم.
احضار متهمان پرونده فایل صوتی ظریف
خداییان در ادامه در پاسخ به سؤالی پیرامون آخرین جزئیات پرونده افشای فایل صوتی ظریف اظهار داشت: در خصوص انتشار این فایل صوتی، پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شد. جهت مستندسازی پرونده و جمع‌آوری دلایل و مدارک مبنی بر توجیه اتهامات به متهمان، تعداد زیادی از افراد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم دسترسی به این فایل صوتی داشتند (شاید بیش از ۲۰ نفر) به عنوان مطلع احضار شدند و از آنها تحقیق به عمل آمد. بر همین اساس دلایل و مدارکی جمع‌آوری شد و پرونده آماده طی مراحل بعدی است و طبق سوالی که از دادسرای تهران داشتم طی روز‌های آتی نسبت به احضار متهم یا متهمان پرونده اقدام خواهد شد. باید منتظر باشیم و ببینیم که بعد از تفهیم اتهام نسبت به متهم یا متهمان چه نتایجی به دست می‌آید.
اتهام وکلای بازداشتی
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی درخصوص آخرین وضعیت پرونده وکلای بازداشتی، بیان داشت: با گزارش ضابطان، در این خصوص پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شده و حدود ۹ نفر در این ارتباط به مرجع قضایی معرفی شدند که ۴ نفر همان روز اول آزاد شدند و پنج نفر هم با قرار تأمین بازداشت شدند که ۲ نفر از آنها هم تاکنون با پذیرش قرار تأمین از زندان آزاد شده‌اند. خداییان تصریح کرد: اتهامی که متوجه برخی از آنهاست، اخلال در نظم و برخی از جرایم علیه امنیت است که پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و زمانی که تحقیقات کامل شد و پرونده به نتیجه رسید اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت. وی گفت: در ارتباط با دسترسی آنها به خانواده هایشان نیز سئوالی که بنده از بازپرس پرونده داشته‌ام، در همان ابتدای امر این افراد به صورت تلفنی با خانواده‌هایشان ارتباط داشتند و آنها را در جریان امر گذاشته شده‌اند.
آخرین وضعیت پرونده‌های واکسن تقلبی
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی در مورد پرونده واکسن‌های تقلبی تصریح کرد: درخصوص تهیه و توزیع واکسن‌های تقلبی در دادسرای تهران سه پرونده تشکیل شده که در یک پرونده دو نفر تحت تعقیب قرار گرفتند و اعتراف کردند که با تهیه واکسن‌های تقلبی به حدود ۳۰ نفر تزریق انجام داده‌اند. وی بیان داشت: در پرونده دیگری دو نفر دیگر تحت تعقیب قرار گرفتند و در یک پرونده هم یک نفر تحت تعقیب است. روش کار به این شکل بوده که پوکه‌های واکسن را از طرق مختلف و با کمک بعضی از پرسنل مراکز درمانی و داروخانه‌ها تهیه و با تزریق داروی تقلبی، سعی می‌کردند مبالغی را به ازای هر تزریق بین دو تا سه میلیون از افراد اخذ کنند. خداییان ادامه داد: در دادسرای البرز هم پرونده‌ای تشکیل شده که ۴۹ نفر شاکی دارد و افراد از طریق کلاهبرداری و تهیه و توزیع واکسن‌های تقلبی، حدود ۴۷۰ میلیون تومان از مردم اخذ کرده‌اند. سخنگوی قوه قضائیه یادآور شد: این پرونده‌ها در مرحله تحقیقات مقدماتی است و در صورت ارجاع به دادگاه و صدور حکم، به اطلاع مردم شریف خواهد رسید.
 
شاکی عنابستانی گذشت کرد
 
سخنگوی دستگاه قضا در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی پیرامون جزئیات و سرانجام پرونده عنابستانی، نماینده مجلس که با مأمور راهور درگیری پیدا کرده بود، گفت: همان‌طور که استحضار دارید در این خصوص پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تحت عنوان تمرد از دستور مأمور انتظامی و ایراد ضرب نسبت به مأمور تشکیل شد. این پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارسال شد. دادگاه در خصوص برخی اتهامات حکم برائت متهم را صادر کرد. در مورد ایراد ضرب بدون آثار، حکم محکومیت در مرحله بدوی صادر شد که با اعتراض طرفین، پرونده به مرجع تجدید نظر ارجاع شد. در مرحله تجدیدنظر، شاکی نسبت به شکایت خود اعلام گذشت کرد و هم‌اکنون پرونده در مرجع تجدید نظر قرار دارد و منتظر تصمیم این مرجع هستیم.
 

 

کپی