اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

حذف امریکا از فهرست امن مسافرتی

امریکا بهدلیل افزایش شمار تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در پی شیوع نوع دلتای این ویروس، از فهرست امن مسافرتی اتحادیه اروپا حذف شد. اتحادیه اروپا همچنین از کشورهای عضو خواست محدودیتهای مسافرتی برای مسافران غیرضروری ایالات متحده امریکا اعمال کنند. امریکا طی دو هفته اخیر به ازای ۱۰۰هزار نفر ۵۸۸ مورد ابتلا به کرونا ثبت کرده؛ این درحالی است که آستانه موارد ابتلا به کرونا برای تعیین مقررات مسافرتی مربوط به کرونا برای اتحادیه اروپا ۷۵ مورد ابتلا به ازای ۱۰۰هزار نفر است. تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا باید درباره اینکه آیا دستورالعمل ارائهشده را دنبال میکنند و یا چه مقرراتی را برای مسافران ایالات متحده امریکا اعمال میکنند تصمیمگیری کنند.

 

پایان امریکا در افغانستان

امریکا بعداز بیست سال به حضور نظامی خود در افغانستان، امروز بهطور رسمی پایان داد و خاک این کشور را ترک کرد. در بیست سال گذشته نیروهای امریکایی در افغانستان صدها کشته دادند و این کشور بالاتر از ۲ تریلیون دلار هزینه کرد. بعد از خروج امریکا و بعد از ۱۱ روز جنگ شدید در برخی از مناطق افغانستان و سقوط ولایتهای متعدد به دست گروه طالبان یا از طریق درگیری و یا با خروج و تسلیم نیروهای دولتی از مقرهای خود، این گروه به دروازههای کابل رسید که در نتیجه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با تعدادی از همراهانش از افغانستان فرار کردند. بعد از تصرف غیرمنتظره کابل از سوی گروه طالبان، امریکا و کشورهای عضو ائتلاف، اعلام کردند که شهروندان و همکاران محلی خود را از افغانستان خارج میکنند. در ۱۰ روز گذشته امریکا بیشتر از ۱۱۰ هزار شهروند امریکایی و همکاران و پیمانکاران خود را از افغانستان تخلیه کرد. امریکا در پاسخ به حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، بعد از اینکه گروه طالبان درخواست امریکا برای تسلیم اسامه بن لادن، رهبر وقت شبکه القاعده، را نپذیرفت، با مجوز شورای امنیت، مشارکت ناتو، همراهی عملی کشورهای همسایه افغانستان در رأس ائتلاف بزرگ جهانی به افغانستان حمله کرد. در نتیجه این حمله، سرانجام «امارت اسلامی طالبان» که بیشتر کشور را در کنترل خود داشت، در کمتر از یک ماه سقوط کرد.

 

 

---

پیشبینی کرونایی در اروپا

سازمان جهانی بهداشت با نگرانی اعلام کرد که گسترش سویه دلتای ویروس کرونا تا دسامبر ۲۰۲۱ (آذر و دی 1400) بیش از ۲۳۰هزار مورد مرگ در منطقه اروپا  برجای میگذارد. به گفته «هانس کلوگه» مدیر منطقهای سازمان بهداشت جهانی در ۵۳ کشور در منطقه بزرگ اروپایی شامل 53 کشور اروپا، قفقاز و آسیای مرکزی شمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در طول هفتههای گذشته به میزان ۱۱ درصد افزایش یافته است.

---

ماجرای آلودگی مدرنا

وزیر بهداشت ژاپن امروز اعلام کرد: به احتمال زیاد آلودگی موجود در واکسن های مدرنای توزیع شده در استان جنوبی اوکیناوا در هنگام تماس سرنگهای آلوده با ویالهای واکسن ایجاد شده است. «نوریهیسا تامورا» ادامه داد: دلیل آلودگی واکسن ها هرچه که بوده، شنیدهایم که هیچگونه مشکل ایمنی یا مشکلات احتمالی دیگر ایجاد نمیکند.

 

محدودیت بازی آنلاین در چین

چین با تصویب یک قانون جدید، بازی آنلاین برای افراد زیر ۱۸ سال را به هفتهای سه ساعت محدود کرد. افراد زیر ۱۸ سال در این کشور، تنها مجاز هستند در ساعت ۸ و ۹ عصر روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه بازیهای آنلاین انجام دهند. در تعطیلات تابستانی مدارس، افراد زیر ۱۸ سال مجاز هستند هر روز یک ساعت بازیهای آنلاین انجام دهند. افراد در چین برای ورود به سایتهای بازیهای آنلاین باید اطلاعات خود را وارد کنند تا کسانی که در فضای مجازی بازی میکنند نتوانند سنشان را پنهان کنند. براساس قانون جدید چین، شرکتهای ارائهدهنده خدمات بازیهای مجازی مجاز به ارائه خدمات در زمانهایی به غیر از ساعت ۸ و ۹ شب جمعه، شنبه و یکشنبه نیستند. قانون قبلی چین در رابطه با بازیهای مجازی که اواخر سال ۲۰۱۹ به اجرا گذاشته شد، تنها یکونیم ساعت بازی آنلاین در روزهای کاری و سه ساعت در روزهای آخر هفته و تعطیل را مجاز کرده بود. قانون جدید چین بر شرکتهای عظیم بازیهای اینترنتی که صدها میلیون دلار از مشتریان کسب سود میکنند، تأثیر خواهد گذاشت. صنعت بازیهای مجازی در چین طی نیمه اول سال جاری میلادی ۲۰ میلیارد دلار درآمد داشته است.

 

کپی