اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

بایدن به فرماندهان آمریکایی گفت برای تعقیب داعش از هیچ چیز دریغ نکنند

بایدن به فرماندهان آمریکایی گفت برای تعقیب داعش از هیچ چیز دریغ نکنند

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید گفت، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به ژنرال‌های ارشدش گفته نباید برای وادار کردن شاخه داعش در افغانستان به دادن تاوان از بابت کشتن ۱۳ نظامی آمریکایی طی چند روز قبل در شهر کابل "از هیچ چیز دریغ کنند".

 به نقل از پایگاه هیل، جن ساکی، در پاسخ به پرسشی در خصوص این که آیا جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا شخصا به پنتاگون مجوز حمله پهپادی روز یکشنبه به یک خودروی بمب گذاری شده را داده، گفت: من می‌توانم بگویم که رئیس جمهوری به فرماندهانش تصریح کرده که آنها نباید در زمینه وادار کردن داعش به تاوان دادن از بابت مرگ آن سربازان آمریکایی در فرودگاه کابل از چیزی دریغ کنند.

بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا حمله هوایی به خودروی مذکور که در حال گذر از یک منطقه مسکونی در کابل در ضمن داشتن "تهدید قریب الوقوع داعش خراسان" علیه فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای بوده، اجرا کرد.

پیش از آن نیز گروه به اصطلاح داعش خراسان که یک شاخه وابسته به این گروه تروریستی و فعال در حوزه جنوب و مرکز آسیا است دست به یک بمب گذاری انتحاری طی روز پنجشنبه در نزدیکی این فرودگاه زد که در جریانش ده ها افغان و ۱۳ نظامی آمریکایی کشته شدند.

ساکی ادامه داد: آنها اختیارات لازم را داشتند و این یک اقدام در راستای دفاع از خود بود. به وضوح اینها تروریست‌های داعشی هستند که نظامیان آمریکایی را کشتند و رئیس جمهوری آمریکا مرتبا در قبال آنها گزارش دریافت می‌کند اما او به آنها دستور داد که این تروریست‌های داعش را که جان زنان و مردان خدمت کننده به کشور ما را گرفتند تعقیب کرده و بکشند.

اما این اقدام نظامی بدون تلفات غیرنظامی نبود و ۱۰ عضو یک خانواده شامل دو کودک زیر سه سال در این حمله کشته شدند. مقام‌های نظامی آمریکا اوایل دوشنبه گزارش‌ها در خصوص وقوع تلفات غیرنظامی در نتیجه این حمله پهپادی را تایید کردند.

همچنان که ضرب الاجل پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان به ساعات پایانی خود رسیده، ساکی گفت آمریکایی‌ها می‌توانند "انتظار داشته باشند که در روزهای آینده حرف‌هایی را از سوی رئیس جمهوری بشنوند".

او مشخص نکرد که آیا بایدن قرار است امروز سه شنبه، یعنی روزی که قرار است همه سربازان آمریکایی افغانستان را ترک کنند سخنرانی کند یا خیر. او همچنین از گفتن این‌که چه زمان سربازان آمریکایی باقی مانده از افغانستان خارج خواهند شد، خودداری کرد./ ایسنا 

کپی