اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

کاهش 27 هزار و 810 واحدی شاخص بورس تهران

کاهش 27 هزار و 810 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی و کاهش 27 هزار و 810 واحد روبه‌رو شد.

 بورس اوراق بهادار تهران که از دیروز روند کاهشی و ریزش در پیش گرفته، امروز هم از ابتدای ساعات رو به کاهش بود، گرچه از میانه بازار قدری بهتر شد، اما درنهایت با کاهش 27 هزار و 810 واحد در شاخص کل به رقم یک‌میلیون و 496 هزار و 158 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با کاهش 7 هزار و 466 واحد به رقم 446 هزار و 893 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 995 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 14.2 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.2 معامله و به ارزش 12 هزار و 76 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات فرابورس هم به بیش از 7 هزار و 21 میلیارد تومان رسید که در مجموع ارزش معاملات دوبازار از 19 هزار میلیارد تومان فراتر رفت.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی 1.8 درصد کاهش یافتند و این دو شاخص با معیار هم‌وزن 1.6 درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور 1.6 درصد افت کرد. شاخص بازار اول بورس 1.8 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.8 درصد افت کرد.

امروز نماد هلدینگ معدنی خاورمیانه بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشت و نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، شستا، گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد مبارکه، ملی‌مس و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با عقب‌نشینی 151 واحد به رقم 21 هزار و 960 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 198 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران در فرابورس ایران امروز بیش از 5.2 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 597 هزار معامله و به ارزش 7 هزار و 45 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای فولاد هرمزگان و صنعتی مینو بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و از سوی دیگر نمادهای سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، پتروشیمی تندگویان، صباتأمین، آریا ساسول و پتروشیمی مارون بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

 کارشناسان از جمله سیدفرهنگ حسینی معتقدند از دلایل ریزش شاخص بورس در دو روز گذشته، نوسان نرخ ارز و همچنین رسیدن شاخص کل به یک‌میلیون و 500 هزار واحد و رشد 40 درصدی بود که بسیاری از حقوقی‌ها و افراد حرفه‌ای تلاش داشتند رشد 40 درصدی را با فروش سهام خود ذخیره کنند.

همچنین شایعاتی مبنی بر آزاد شدن فروش سهام عدالت مطرح بود که این هم به ریزش بازار کمک می‌کند. اما به نظر می‌رسد هجوم دلالان در بازار ارز و تقاضا برای خرید ارز باعث می‌شود در روزهای آینده شاهد تقویت شاخص بورس باشیم.

از طرفی سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به یک استراتژی بلندمدت حداقل یکساله دارد که از محل پس‌انداز و با مطالعه و مشورت انجام شود، اما نباید همه سرمایه خود را در یک سهم و در یک بازار سرمایه‌گذاری کرد.

وزیر جدید اقتصاد هم بارها قول داده است بازار سرمایه را تقویت می‌کند و سهم بازار سرمایه از تأمین مالی در اقتصاد را باید افزایش داد، در حالی که هم‌اکنون شبکه بانکی عمده سهم تأمین مالی در اقتصاد را برعهده دارد و باید به سمت تأمین مالی از بازار سرمایه هم حرکت شود، بنابراین نیاز به تقویت بازار سرمایه و برگرداندن اعتماد مردم به این بازار وجود دارد.

/فارس

کپی