اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

افزایش اقدامات نژادپرستانه علیه رنگین پوستان در آمریکا

افزایش اقدامات نژادپرستانه علیه رنگین پوستان در آمریکا

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی پلیس فدرال آمریکا، جرائم ناشی از نژادپرستی علیه آمریکایی های آفریقایی تبار در سال گذشته میلاد ۴۰ درصد افزایش یافته است. همچنین حملات علیه آمریکایی های آسیایی تبار نیز با افزایش ۷۰ درصدی مواجه بوده است.

به نقل از روزنامه فرانسوی لوپوئن، جرائم ناشی از نژادپرستی و نفرت پراکنی در ایالات متحده در سال گذشته میلادی علیه رنگین پوستان افزایش یافته است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی پلیس فدرال آمریکا، جرائم ناشی از نژادپرستی علیه آمریکایی های آفریقایی تبار ۴۰ درصد افزایش داشته و از رقم هزار و ۹۷۲ به دو هزار و ۷۵۵ مورد رسیده است.

لوپوئن افزود: جرائم با انگیزه نژادپرستی، تبعیض جنسیتی و یا خصومت با دیگر اقلیت ها رشد ۶ درصدی داشته و در این راستا ۷ هزار و ۷۵۹ مورد به نیروی های انتظامی آمریکا در سال گذشته (۲۰۲۰ میلادی) گزارش شده؛ در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۹ میلادی ۷ هزار و ۲۸۷ مورد بوده است.

همچنین بر اساس آمار منتشر شده از سوی پلیس فدرال آمریکا، حملات علیه آمریکایی های آسیایی تبار نیز با افزایش ۷۰ درصدی مواجه بوده و از رقم ۱۶۱ در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۲۷۴ مورد در سال ۲۰۲۰ میلادی رسیده است.

مریک گارلند، وزیر دادگستری ایالات متحده در این رابطه بیان داشت: این آمار آنچه را که ما در محیط کار و نزد همکاران خود دیده ایم و شنیده ایم تأیید می کند و نیاز «فوری» به پاسخی جامع را نشان می دهد.

به گزارش ایندیپندنت، یک نظرسنجی جدید نشان داده است که بیش از ۷۵ درصد از مردم آمریکا به وجود نژادپرستی در این کشور باور دارند.

پنج خرداد ۱۳۹۹ جورج فلوید شهروند سیاهپوست به ظن داشتن یک اسکناس تقلبی ۲۰ دلاری توسط درک شووین آمریکایی دستگیر شد. پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا به مدت ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیه با قرار دادن زانو بر گردن جرج فلوید باعث مرگ وی شد. این اقدام موجی از اعتراض ها و ناآرامی ها علیه رفتار پلیس سفید پوست آمریکا را در سراسر این کشور تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ همراه داشت./ ایرنا

کپی