اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

تشدید تنش میان نیروهای دولت مستعفی یمن با مزدوران امارات در شبوه

تشدید تنش میان نیروهای دولت مستعفی یمن با مزدوران امارات در شبوه

منابع خبری از تشدید تنش میان نیروهای امارات و دولت مستعفی یمن در استان شبوه خبر دادند.

عربی۲۱ اعلام کرد که پس از محاصره پالایشگاه گاز بلحاف در استان شبوه توسط نیروهای دولت مستعفی یمن برای پایان دادن به تسلط مزدوران وابسته به امارات بر آن، درگیری‌هایی میان دو طرف شکل گرفته است.

محسن الحاج، مشاور استاندار شبوه در این باره اظهار کرد که نیروهای دولت مستعفی یمن درحال حاضر در یک کیلومتری پالایشگاه بلحاف مستقر شده‌اند.

وی افزود: به دنبال تشدید تنش با نیروهای ابوظبی و مخالفت آنها با تخلیه پالایشگاه، محمد صالح بن عدیو، استاندار شبوه به همراه فرماندهان نظامی و امنیتی به منطقه "شوران" در هفت کیلومتری پالایشگاه بلحاف رفته است.

الحاج در ادامه اعلام کرد که یک هیات نظامی سعودی با بن عدیو دیدار کرد و درباره خروج نیروهای امارات از پالایشگاه مذکور و راه اندازی مجدد آن گفت‌وگو کردند.

یک منبع یمنی آگاه در این باره گفت که هیات سعودی از بن عدیو خواسته است که دو تا سه ماه فرصت دهد تا اماراتی‌ها این پالایشگاه را تخلیه کنند اما استاندار شبوه با این درخواست مخالفت و تاکید کرده است که خروج باید هرچه سریع‌تر صورت بگیرد.

پالایشگاه بلحاف یکی از مهمترین پروژه‌های استراتژیک در یمن و بزرگ‌ترین تأسیسات صادرات گاز مایع در ساحل خلیج عدن در جنوب یمن است که هزینه ساخت آن ۴.۵ میلیارد دلار بوده است.

امارات از سال ۲۰۱۶ بر این پالایشگاه مسلط شده و آن را به پادگان نظامی تبدیل کرده است./ ایسنا

کپی