اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

زخم دهان را جدی بگیرید/ پیشگیری، علائم و درمان سرطان دهان و زبان

زخم دهان را جدی بگیرید/ پیشگیری، علائم و درمان سرطان دهان و زبان

متخصص جراحی فک و صورت با اشاره به این که سالانه ۴۵۰ مورد جدید ابتلا به انواع سرطان های دهان در ایران گزارش می شود، گفت: مهمترین و شایع ترین علامت ابتلا به این سرطان ایجاد زخم هایی دردناک و با ماندگاری بیش از دوهفته در دهان و یا زبان است.

دکتر رضا تبریزی اظهار کرد: میانگین سنی بیماران مبتلا به سرطان زبان در کشور بین ۵۰ تا ۶۰ سال گزارش شده ولی این موضوع به این مفهوم نیست که امکان ابتلای جوان ترها به این سرطان صفر است.

وی با اشاره به این که ماهانه ۴۵۰ مورد جدید  ابتلا به انواع سرطان های دهان در ایران گزارش می شود، اظهار کرد: مهمترین و شایع ترین علامت ابتلا به سرطان های مربوط به دهان و زبان ایجاد زخم هایی در دهان و یازبان است که باید بسیار جدی گرفته شود.

متخصص جراحی فک و صورت با اشاره به این که معمولا زخم هایی که در پی ابتلا به سرطان زبان ایجاد می شود با درد همراه است، هشدار داد: در صورتیکه زخمی در دهان و یا زبان ایجاد شود و بعد از دوهفته بهبود پیدا نکرد باید  در سریعترین زمان ممکن به پزشک مراجعه شود.

دکتر تبریزی میزان شیوع سرطان زبان در بین مردان را دو برابر بیشتر از زنان در ایران دانست و افزود: یک سوم سرطان های دهان در کشور مربوط به سرطان زبان است.

متخصص جراحی فک و صورت دانشگاه با بیان این مهم که سرطان دهان و به صورت اختصاصی سرطان زبان، بیماری درمان پذیراست تاکید کرد: دراکثر موارد مبتلایان به سرطان زبان به دلیل درد و زخم های طولانی(بیش از دوهفته)  در همان مراحل اولیه ابتلا به پزشک مراجعه می کنند.

وی افزود: ۶۷ درصد ازمبتلایان به سرطان زبان در استیج اولیه به پزشک مراجعه می کنند که این مهم در درمان بسیار موثر است.

به گفته این دانشیار دانشگاه، عدم رعایت بهداشت دهان، نادیده گرفتن بیماری های مربوط به لثه ها، دندان پوسیده دردهان و دندان های شکسته ای که باعث می شود کناره های زبان زخم شود، از مهمترین عوامل ایجاد سرطان زبان است.

وی در ادامه مصرف الکل و دخانیات خصوصا سیگار را از دیگر عوامل ایجاد سرطان زبان دانست و افزود: ابتلا به ویروس اچ پی وی و افرادیکه روابط جنسی دهانی دارند نیز از دیگر عوامل مطرح کننده سرطان زبان است.

دکتر تبریزی در ادامه با تاکید بر این  که تشخیص ابتلا به سرطان زبان در مراحل اولیه در درمان بسیار موثر است توضیح داد: حدود ۸۲ درصد از بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری شناسایی می شوند بهبودی کامل پیدا می کنند.

متخصص جراحی فک و صورت و فلوشیپ جراحی بازسازی دانشگاه،  جراحی را بهترین و کارآمدترین روش برای درمان سرطان زبان ذکر کرد و ادامه داد: دربرخی مواقع بدنبال جراحی رادیوتراپی نیز در مبتلایان به کنسر زبان توصیه می شود.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: ایجاد هر زخمی در اطراف زبان که بیش از دوهفته طول کشیده باشد، می تواند پیش آگهی ابتلا به یک بیماری جدی باشد که نیاز به مشورت پزشک متخصص دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که ممکن است تمامی کنسرهای بدخیم بعد از درمان دوباره عود کند، گفت: سرطان زبان اگر در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود، درصد عود مجدد بسیار پایین می آید.

وی ضرورت ویزیت های دوره ای در بهبودیافتگان سرطان زبان را مورد تاکید قرار دادو افزود: ویزیت های دوره ای به صورت هر شش ماه تا یکسال یکبار می تواند راهکار مناسبی برای اطمینان از روند درمان و عملکرد طبیعی زبان باشد./ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی
 

 

مردان سیگاری خشونت دوهفته‌ای صدا را جدی بگیرند/ سرطان حنجره دومین سرطان در کمین مردان

شایع‌ترین نشانه بروز سرطان دهان و زبان/ جراحان دهان و فک در اولویت واکسیناسیون کرونا

 

کپی