اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

وزیر فرهنگ: هنر را باید از انحصار در بیاوریم

وزیر فرهنگ: هنر را باید از انحصار در بیاوریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توجه ویژه به عرصه فرهنگ و هنر و حوزه‌های تمدنی در دوره فعالیت دولت سیزدهم در دستور کار خواهد بود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز همزمان با هفتمین روز از هفته دولت به منظور حضور در آیین گرامیداشت سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر وارد اصفهان شد و ابتدا در گلزار شهدای شهر اصفهان حضور یافت و با آرمان‌های شهدای انقلاب اسلامی تجدید میثاق کرد.

محمدمهدی اسماعیلی همچنین در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان گفت: اصفهان با توجه به اینکه مهد فرهنگ و هنر است باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اصفهان یکی از حوزه‌های اصلی فرهنگ و هنر و مهد تربیت هنرمندان بزرگ است، اظهار داشت: در سفر به اصفهان، برنامه‌هایی که برای دوره تحول در اصفهان خواهیم داشت را دنبال می‌کنیم.

اسماعیلی تاکید کرد: لازم است هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر اصفهان نقش فعال‌تری در این عرصه ایفا کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح دوشنبه همزمان با هفتمین روز از هفته دولت برای حضور در آیین گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر وارد اصفهان شد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم پس از اخذ رای اعتماد مجلس شورای اسلامی در نخستین سفر استانی خود که به اصفهان صورت گرفت علاوه بر حضور در مراسم گرامیداشت هفته دولت، با علما و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان اصفهان دیدار خواهد کرد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه فرهنگ و هنر تلاش می‌کنیم ارزش‌های فرهنگی و تاریخی کشور احیا شود و هنر را باید از انحصار دربیاوریم.

محمدمهدی اسماعیلی، اظهار کرد: فساد ستیزی از شاخصه‌های رئیس‌جمهور است و بازگشت امید در مردم را در کارنامه ایشان می‌بینیم و امروز هم این بارقه امید وجود دارد. برخی بی‌تدبیری‌ها اعتماد عمومی را خدشه کرد و مردم در ۲۸ خرداد با یک انتخاب صحیح در واقع خواهان رویکرد عدالت بودند و دولت سیزدهم خط مشی خود را شهیدان رجایی و باهنر قرار داده است.

اسماعیلی اظهار کرد: هویت دولت سیزدهم مردم باوری، عدالت، مبارزه با فساد و خدمت خالصانه و بی‌منت به ملت است. چتر انقلاب باز است و همه گروه‌ها زیر این چتر قرار می‌گیرند و بیشتر مردم ایران همراه نظام اسلامی هستند. بدون ایجاد دوقطبی‌های کاذب و جدا کردن بین مردم باید خدمتگزاری برای تمام آحاد مردم باشد. در این شرایط که دشمن تلاش می‌کند مردم را ناامید کند باید همه بدون اختلاف و تفرقه کنار هم بایستیم و این مسیر نورانی را ادامه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ و هنر تلاش می‌کنیم ارزش‌های فرهنگی و تاریخی کشور احیا شود و هنر را باید از انحصار دربیاوریم، یک تاریخ غنی ۷ هزارساله در پشت این کشور نهفته است. در حوزه فرهنگ هم رویکرد مردمی و دوری از انحصارطلبی را داریم و به تمام بخش‌های فرهنگ و هنر توجه خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بزرگان زیادی در گلزار شهدای اصفهان آرمیده‌اند که به تعبیر امام راحل برای همیشه امام‌زاده‌های عشق هستند و از تربت پاک این عزیزان تبرک می‌جوییم. مجموعه تخت فولاد قطعه‌ای از بهشت است چراکه علما و صلحای زیادی در آن مدفون هستند. ۲۴ هزار شهید استان اصفهان و ۴۸ هزار جانباز  نشان می‌دهد این شهر کانون جهاد و شهادت است.

وی افزود: در روز ۲۵ آبان که روز حماسه اصفهان نام‌گذاری شد امام(ره) در آن روز فرمودند "در کجای دنیا شهری مانند اصفهان پیدا می‌شود که در یک روز ۳۷۰ شهید تشییع کنند و در همان روز چند گردان عازم جبهه شوند". در آن سالی که این نام‌گذاری انجام شده بود در سال ۸۹ خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم که ایشان فرمودند "در  عملیات محرم بیش از ۱۰۰۰ نفر از اصفهان شهید شده بودند که فقط ۳۷۰ نفر از آنان تشییع شدند."

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز هم جوانان اصفهان در عرصه‌های مختلف حاضر هستند و در کنار گروه‌های جهادی به کمک سیل‌زدگان شتافتند.

اسماعیلی گفت: در مقوله فرهنگ و هنر در حوزه اصفهان فرهنگ اصیل شیعی و اسلامی ظهور و بروز پیدا کرده است. فرهنگ و هنر در میدان نقش جهان با یکدیگر آمیخته شدند. در سمت راست میدان مسجد شیخ لطف‌الله که جنبه آموزشی دارد و در جنوب میدان بازار و اقتصاد وجود دارد و تمام جلوه‌های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی در ذیل کلمه الله در این میدان قرار گرفته‌اند و به درستی اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران نامیده شده است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین دلیل ماندگاری تاریخی نام شهیدان رجایی و باهنر را در وجه مردمی آن دو می‌دانیم چراکه رجایی و باهنر وقتی در خدمت مردم بودند به شهادت رسیدند و امروز هم آقای رئیسی در خدمت مردم هستند و رویکرد دولت خود را مردم قرار داده‌اند. چند روز پیش که با هیات وزیران خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم ایشان تأکید ویژه‌ای داشتند که دولتی که افتخارش عنوان مردمی است باید در رویکرد خود این خصیصه را داشته باشد و رهبری برای اولین بار از پیوست عدالت برای همه طرح‌های عمومی دولت نام بردند.

بیشتر بخوانید

سامانه واکسیناسیون برای هنرمندان بالای ۴۰ سال باز شد

کپی