اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

واکسن پاستوکووک نخستین واکسن سه دوزه در ایران

واکسن پاستوکووک نخستین واکسن سه دوزه در ایران

رییس انستیتو پاستور ایران اعلام کرد طبق روال دو دوز واکسن پاستوکووک و یک دوز واکسن سوبراناپلاس به افراد تزریق می‌شود.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا بیگلری در ارتباط با گزارش‌هایی مبنی بر تزریق واکسن سوبرانا پلاس در نوبت دوم و وعده‌ی تزریق دز سوم، گفت: به طور کلی اغلب واکسن‌های پروتئینی مانند پاستوکووک سه دزه طراحی شده‌اند یعنی دز یادآور هم دارند.

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: طبق روال دو دز واکسن پاستوکووک و یک دز واکسن سوبراناپلاس تزریق می‌شود. در برخی شهر‌ها در کشور در قالب کارآزمایی بالینی دو دز را با سه دز مقایسه کردیم و دیدیم که در مقابل واریانت‌های جهش یافته سه دز به‌طور چشمگیری بهتر عمل می‌کند. همانطور که می‌دانید امروزه در مورد سایر واکسن‌ها از جمله فایزر هم تزریق نوبت سوم توصیه می‌شود.

دکتر بیگلری گفت: فاصله تزریق نوبت سوم واکسن پاستور یک تا دو ماه بعد از تزریق دوم است. پاستوکووک درحال حاضر به مرحله تزریق عمومی رسیده و سه دز تزریق می‌شود.

البته در مطالعاتی که هم در ایران و هم در کوبا انجام شده، مشخص گردیده که در سنین زیر ۱۸ سال تزریق دو دز کافی خواهد بود، ولی برای بزرگسالان، به ویژه در مقابل واریانت‌های واکسن گریز مانند دلتا بهتر است سه دز تزریق شود.

رییس انستیتو پاستور ایران افزود: در ماه گذشته در هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور، واکسن پاستوکووک برای استفاده اضطراری توزیع و تزریق شده است. آخر شهریور هم حدود ۷۰۰ هزار تا یک میلیون دز واکسن به وزارت بهداشت تحویل خواهیم داد که شامل دز یادآور هم خواهد بود.

از اوایل پاییز تولید انبوه صنعتی با ظرفیت اسمی سه میلیون دز در ماه را خواهیم داشت که با توجه به مطالعه کارآیی این واکسن در رده‌های سنی سه تا هشتاد سال و نیز اثبات اثربخشی تک دز یادآور آن در ایجاد مصونیت مطلوب در بیماران بهبود یافته قبلی، امیدواریم با کسب مجوز‌های لازم در کنار توسعه خطوط تولید، امکان تامین مقادیر بیشتری از این واکسن برای گروه زیادی از اقشار جامعه میسر شود./ صدا و سیما

واکسن ایرانی کوبایی کرونا قابل تزریق به افراد زیر ۱۸ سال/ تاثیر ۹۱.۲ درصدی پاستوکووک روی بدترین سوش‌های کرونا

واکسن پاستوکووک؛ ایمن برای افراد زیر ۱۸ سال/ واکسن دوم پاستور در راه است

پایان مطالعه اثربخشی فاز سوم واکسن "پاستوکووک" در ۶ شهر

واکسن "پاستوکووک" جهش‌های کرونا را خنثی می‌کند

 

 

 

کپی