اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

روسیه تسلیحات آمریکایی باقی مانده در افغانستان را خطرناک خواند

روسیه تسلیحات آمریکایی باقی مانده در افغانستان را خطرناک خواند

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه تسلیحات پیشرفته آمریکایی باقی مانده در مناطق مختلف افغانستان را خطرناک خواند.

 شویگو روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه۱ خاطرنشان کرد که آمریکا در افغانستان مقادیر بسیار زیادی تسلیحات و ادوات جنگی پیشرفته به جای گذاشته است.

وزیر دفاع روسیه با مقایسه تسلیحاتی که آمریکا به اوکراین تحویل داد با سلاح های برجای گذاشته در افغانستان تصریح کرد که آمریکا چندین مجموعه موشک های ضدتانک جاولین در اختیار ارتش اوکراین قرار داد اما صدها مجموعه از این تسلیحات در افغانستان باقی مانده است.

به گفته وی تسلیحات آمریکایی در افغانستان واگذار نشده بلکه رها شده و افرادی این تسلیحات را بدست آوردند که راکت های ضدهوایی دوش پرتاب و راکت های ضدتانک از آن جمله است. 

رسانه های روسی در هفته های اخیر از به جای گذاشتن هزاران دستگاه تسلیحات آمریکایی در افغانستان خبر دادند که بر اساس برخی ارزیابی ها، مجموع ارزش این تسلیحات رقمی نزدیک به ۸۵ میلیارد دلار است. 

کشت خشخاش در افغانستان صدبرابر افزایش یافت

شویگو در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود گفت که در دوره حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان (دوره اشغال ۲۰ ساله) سطح کشت خشخاش در این کشور یکصد برابر افزایش یافت.

وی افزود: من درباره حمل و نقل محموله های مواد مخدر به نقاط مختلف جهان و کشورهای اروپایی سخن نمی گویم زیرا همه می دانند که این محموله ها چگونه از طریق هوایی انتقال یافت.

شویگو گفت: افغانستان امروز ۹۳ درصد هرویین جهان را تولید می کند.

به گفته وی آمریکا در افغانستان به دو موضوع توجه داشت که نکته نخست تامین امنیت نیروهای خود و تجهیز ارتش افغانستان بود که ازنظر مردم این کشور حامی نیروهای اشغالگر بود. موضوع دوم که آمریکا توجه داشت بهره برداری از ثروت های طبیعی افغانستان بود.

آمریکا و متحدانش پس از ۲۰ سال حضور بی ثمر در افغانستان از ماه می شروع به خارج سازی نیروهای نظامی خود از این کشور کرده و گروه طالبان نیز در هفته‌های اخیر مناطق مختلف افغانستان را یکی پس از دیگری تصرف کرد. 

گروه طالبان ۱۵ ماه اوت تصرف افغانستان را اعلام کرد و فقط منطقه پنجشیر در شمال افغانستان خارج از کنترل این گروه قرار دارد. پس از تصرف افغانستان توسط طالبان، خروج گسترده پناهجویان و تخلیه نمایندگی های دیپلماتیک غربی و کارکنان شرکت ها از این کشور آغاز شد./ ایرنا

کپی