اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

واکنش بایدن به اجلاس منطقه‌ای حمایت از عراق

واکنش بایدن به اجلاس منطقه‌ای حمایت از عراق

جو بایدن در بیانیه‌ای با استقبال از برگزاری اجلاس منطقه ای حمایت از عراق، مدعی شد که آمریکا به دنبال کاهش تنش و گسترش همکاری در خاورمیانه است.

 تارنمای کاخ سفید دیشب بیانیه رئیس‌جمهوری آمریکا را منتشر ساخت که در آن وی ضمن تبریک به بغداد بابت میزبانی اجلاس حمایت منطقه‌ای از عراق بر اهمیت دیپلماسی تأکید کرد و با تاریخی خواندن «رهبری عراق» در این زمینه نوشت: ما به دنبال کاهش تنش‌ها بین کشورهای همسایه و گسترش همکاری‌ها در سراسر خاورمیانه هستیم. من همچنین از رئیس‌جمهور مکرون برای مشارکت و حمایت از این اجلاس تشکر می‌کنم.

بایدن ضمن تأکید بر همکاری با دولت مصطفی الکاظمی برای «ایجاد ثبات بیشتر در خاورمیانه» اعلام کرد که واشنگتن متعهد به تقویت روابط دوجانبه تحت «توافقنامه چارچوب راهبردی» است.

وی افزود: دیپلماسی باید اولین ابزار سیاست خارجی ما باشد و ما قدردان شرکایی هستیم که چنین دیدگاهی دارند.

اجلاس حمایت منطقه‌ای از عراق دیروز (۶ شهریور) با حضور هیئت‌هایی از همسایگان عراق و برخی کشورهای منطقه و جهان به جز سوریه در بغداد آغاز شد.

جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‌ترین  شرکت‌کنندگان در این اجلاس به شمار رفته و ریاست هیئت ایرانی را در این اجلاس دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران بر عهده داشت.

در این اجلاس امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر، شیخ تمیم امیر قطر، عبدالله دوم پادشاه اردن، حاکم دبی و وزیران خارجه سعودی و ترکیه نیز حضور داشتند.

عراق اعلام کرده بود که این اجلاس با هدف کاهش تنش در منطقه و توسعه مناسبات اقتصادی و حل اختلافات میان کشورهای همسایه عراق برگزار می‌شود./ ایرنا

کپی