اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

چین: گزارش ردیابی ویروس کرونا آمریکا به هیچ وجه علمی و معتبر نیست

چین: گزارش ردیابی ویروس کرونا آمریکا به هیچ وجه علمی و معتبر نیست

سفارت چین در ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد گزارش "ردیابی ویروس کرونا" آمریکا به هیچ وجه علمی و معتبر نیست و چین با آن قاطعانه مخالف است و آن را محکوم می کند.

 دفتر مدیریت اطلاعات ملی ایالات متحده پنجم شهریور نکات اصلی گزارش به اصطلاح "بررسی قابلیت ردیابی ویروس کرونا جدید" را منتشر کرد و اظهار داشت: دو احتمال فعلی منشایابی ویروس کرونا جدید از طبیعت و نشت آن از آزمایشگاه را نمی توان منتفی دانست.

این گزارش چین را به ممانعت از تحقیقات بین المللی، امتناع از به اشتراک گذاری اطلاعات و مقصر دانستن سایر کشورها متهم می کند.

کاخ سفید همین روز با صدور بیانیه ای در مورد بررسی قابلیت ردیابی ویروس کرونا ادعا کرد که چین در تحقیقات بین المللی در زمینه قابلیت ردیابی و شفافیت سازی مانع تراشی کرده و واشنگتن تلاش می کند تا شرکایش بر چین فشار وارد کنند.

سفارت چین در آمریکا در بیانیه خود آورده است: طرف چینی معتقد است که اولا این گزارش توسط سازمان اطلاعات آمریکا ساخته شده است و به هیچ وجه پایه علمی و معتبر ندارد. منشاء یابی ویروس کرونا یک مساله علمی است و تنها باید توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گیرد نه کارشناسان اطلاعاتی.

در ادامه این بیانیه با یاداوری اینکه ادعای ایالات متحده در مورد عدم شفافیت چین بهانه جویی  برای ترویج سیاسی کردن و بی اعتبار ساختن چین است آمده است: گزارش منتشر شده از سوی آژانس اطلاعاتی آمریکا نشان می دهد که ایالات متحده بیشتر در مسیر اشتباه دستکاری های سیاسی گام بر می دارد.

این بیانیه می افزاید: ایالات متحده در مورد قابلیت ردیابی خود اصرار دارد و درهای ردیابی را محکم بسته است اگر ایالات متحده واقعا مسئولانه عمل می کند و از شفافیت برخوردار است، باید داده های اولیه مبتلایان مربوط را منتشر و مورد آزمایش قرار دهد.

در این بیانیه اشاره شده است که موسسه ویروس شناسی ووهان دو بار از متخصصان سازمان بهداشت جهانی استقبال کرده است، نشت "بسیار بعید" کرونا از موسسه ویروس شناسی ووهان یک نتیجه واضح است که توسط گزارش تحقیقاتی مشترک چین و سازمان بهداشت جهانی گرفته شده است. اگر ایالات متحده بر نظریه نشت آزمایشگاه اصرار دارد آیا نباید کارشناسان سازمان بهداشت جهانی را به فورت دتریک و دانشگاه کارولینای شمالی برای تحقیق دعوت کند؟

در پایان بیانیه سفارت چین در امریکا آمده است: موضع چین در موضوع ردیابی جهانی ثابت و روشن است. ردیابی یک موضوع علمی است و چین همواره از قابلیت ردیابی علمی حمایت می کند و خواهد کرد. آن چه با آن مخالف هستیم دستکاری سیاسی و فرض گناه و فرافکنی است ردیابی مرحله دوم باید بر اساس قابلیت ردیابی مرحله اول به طور کامل گسترش یابد و بایستی در بسیاری از کشورهای جهان برای یافتن حقیقت و پاسخ ها این کار دنبال شود.

/ایرنا 

کپی