اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

معاون درمان علوم پزشکی لارستان: ما از بحران موج پنجم کرونا عبور کردیم

معاون درمان علوم پزشکی لارستان: ما از بحران موج پنجم کرونا عبور کردیم

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی لارستان فارس گفت که این شهرستان از وضعیت بحرانی روزهای دهشتناک موج پنجم کرونایی عبور کرده اما خطر بازگشت به وضعیت بغرنج همچنان در صورت کمترین لغزش، عادی‌انگاری‌ها و سبک شمردن‌ها و عدم رعایت پروتکل‌ها وجود دارد.

امین والی پور اظهار داشت: هم اینک میزان مراجعه بیماران به بیمارستان ها و مراکز مرجع کرونایی حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و بیمارستان ها و کادر درمان تا حدودی از زیر فشار سخت و بحران روزهای بیمناک کرونایی در پیک پنجم و ظرف یک ماه گذشته خارج شده اند.

وی بیان کرد: البته این شرایط نباید اعتماد کاذب بین شهروندان ایجاد کند و خطر و هجوم کرونا همچنان وجود دارد، بسیاری از مناطق و شهرهای استان فارس و حتی مناطقی در همسایگی لارستان با موج سنگین مراجعان و بستری ها مواجه هستند.

وی با بیان اینکه تعداد مراجعان کرونایی به بیمارستان ها که دارو دریافت کردند، در مدت حدود یک ماه پیک پنجم بیش از هفت هزار و ۲۰۰ مورد بوده است، گفت: تعداد فوتی های ناشی از کرونا در حوزه درمان و بیمارانی که در بیمارستان ها نیز جان باختند ۳۷ نفر گزارش شده است.

وی شمار بستری ها در سطح بیمارستان ها و مراکز درمانی در این مدت را نیز حدود ۶۰۰ نفر عنوان کرد.

والی پور به روزهای سخت یک ماه پیک پنجم کرونایی در لارستان و شهرستان های اوز و خنج اشاره کرد و گفت: وضعیت و شرایط بغرنج در حوزه درمان به گونه ای بود که پرستاران و پرسنل درمانی گاه از فرط خستگی روی زمین می نشستند و بسیاری از کادر درمان نیز با وجود متبلا شدن به کووید ۱۹ در همان حالت بیماری و در حالی که سرم به دست داشتند، به بیماران کرونایی خدمات دهی می کردند.

وی گفت: در این مدت که بسیاری از بیمارستان ها و بیماران کووید ۱۹ با کمبود دارو و یا سرم مواجه بودند با توجه به برنامه ریزی های انجام شده از قبل و حمایت خیرین و مسئولان دانشکده علوم پزشکی لارستان با کمترین مشکلی رو به رو نشد؛هیچ بیماری به دلیل کمبود تجهیزات و یا دارو و یا سرم نیاز به مراجعه به سایر بیمارستان ها در دیگر شهرها پیدا نکرد.

تعداد بهبود یافتگان سه شهرستان لارستان، خنج و اوز از زمان بروز کرونا تاکنون ۱۹ هزار و ۲۷۰ نفر و تعداد جانباختگان ناشی از کرونا نیز ۳۰۳ نفر گزارش شده است.

شهرستان لارستان در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری شیراز واقع است./ ایرنا

کپی