اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

«شما اسب نیستید»؛ هشدار کارشناسان به مصرف‌کنندگان داروی ویژه دام برای پیشگیری از کرونا

«شما اسب نیستید»؛ هشدار کارشناسان به مصرف‌کنندگان داروی ویژه دام برای پیشگیری از کرونا

سازمان غذا و داروی ایالات متحده به شهروندان هشدار داد برای مقابله با کرونا از داروهای ویژه دام استفاده نکنند.

طی روزهای گذشته شماری از افراد به‌علت خوددرمانی با یک داروی دفع انگل دام راهی بیمارستان شده‌اند.

مسئولان سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین کوشیده‌اند با انتشار توئیتی بازدارنده در این زمینه آگاهی‌رسانی بیشتری کنند. در این توییت آمده است: «شما اسب نیستید. شما گاو نیستید. با شما هستیم. بس کنید!»

با کلیک بر روی توییت خوانندگان به صفحه‌ای هدایت می‌شوند که در آن مطلبی در این باره نوشته شده که چرا نباید از داروی «ایورمسیتین» ویژهٔ دام برای درمان کووید-۱۹ استفاده کرد.

کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا شرح داده‌اند که داروی فوق برای دفع انگل و کرم دامی‌ ساخته شده و هیچ‌گونه خاصیت ضدویروسی ندارد. این دارو با نوعی از «ایورمسیتین» که برای مصرف انسان ساخته و تجویز می‌شود متفاوت است و مصرف زیاد آن خطر جدی در بر دارد.

عوارض مصرف غیرمجاز چنین دارویی ممکن است اسهال، تهوع، افت فشار خون، واکنش‌های آلرژیک و حتی بیهوشی و مرگ باشد.

 

مصرف داروی دامپزشکی «ایورمکتین» برای درمان کووید ۱۹ را متوقف کنید

سازمان غذا و داروی ایالات متحده هشدار می دهد که مصرف داروی مختص اسب و گاو برای پیشگیری یا درمان کووید ۱۹ خطرناک است و می تواند کُشنده باشد.

به گزارش هلث دی نیوز، این سازمان گزارشهای متعددی از افرادی دریافت کرده است که پس از خوددرمانی با داروی "ایورمکتین" مخصوص اسب در بیمارستان بستری شده‌اند.

ایورمکتین، که یک داروی ضد ویروس نیست، به طور کلی برای درمان یا پیشگیری از انگل در حیوانات استفاده می‌شود.

این سازمان تأکید کرد که هیچ نوع ایورمکتین برای درمان یا پیشگیری از کووید ۱۹ تأیید نشده است.

سازمان غذا و دارو آمریکا هشدار داد: «ممکن است شنیده باشید که مصرف ایورمکتین با دوزهای بالا خوب است. اما کاملاً در اشتباهید.»

آژانس تصریح کرد که قرص‌های ایورمکتین تأیید شده توسط این سازمان که افراد مبتلا به شرایط خاص ناشی از کرم‌های انگلی را درمان می‌کند و همچنین فرمول‌های موضعی مورد استفاده برای شپش سر و بیماری‌های پوستی با داروی مورد استفاده در حیوانات متفاوت است.

این سازمان توضیح داد که قرص‌های ایورمکتین و فرمول‌های موضعی برای انسان "دوزهای بسیار خاصی" دارند که به طور قابل توجهی کمتر از دوزهایی است که برای حیوانات در نظر گرفته شده است.

سازمان غذا و دارو افزود: «این داروهای حیوانی برای حیوانات بزرگی مانند اسب و گاو استفاده می‌شوند که وزن آنها بسیار بیشتر از یک انسان است. مصرف چنین دوزهای بالایی می‌تواند برای انسان بسیار سمی باشد.»

مصرف بیش از حد ایورمکتین می‌تواند باعث تهوع، استفراغ، اسهال، فشار خون پایین، واکنش‌های آلرژیک، سرگیجه، مشکل در حفظ تعادل، تشنج، کما و حتی مرگ شود./ یورونیوز و مهر

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

 
کپی