اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
رئیس مجلس شورای اسلامی

کمیسیون اصل 90 موضوع زندان اوین را پیگیری کند

کمیسیون اصل 90 موضوع زندان اوین را پیگیری کند

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: کمیسیون اصل ۹۰ با هماهنگی دادستانی کل موضوع مربوط به زندان اوین را پیگیری کنند.

 امروز ابراهیم رضایی نماینده دشتستان با اشاره به انتشار فیلم وعکس‌هایی از زندان اوین اظهار داشت: انتشار این تصاویر از رسانه‌ها مایه تأسف است از این نظر که اجحاف در حق زندانیان صورت گرفته و دستمایه‌ای برای حمله به کارکنان خدوم قوه قضائیه شده و حتماً باید با عوامل احتمالی ارتکاب جرم برخورد قانونی صورت گیرد.
وی افزود: خلاف چند مأمور را نباید به بدنه یک دستگاه خدوم که در این سال‌ها شاهد تحول آن بودیم، تسری داد.
رضایی با بیان اینکه از تعدادی زندان در کشور بازدید داشتم، گفت: آنچه رسانه‌های اجاره‌ای سعودی و تریبون‌های ملکه روایت می‌کنند، متفاوت است. ضمن قدردانی از دستور رئیس قوه قضائیه به دادستان کل برای بررسی سریع این موضوع درخواست داریم که با عوامل خشونت برخورد صورت گیرد، زیرا ویژگی شاخص نظام جمهوری اسلامی این است که با فساد در درون خود برخورد کرده است چه در ماجرای کهریزک و چه در پرونده‌های طبری‌ها.
قالیباف در پاسخ به اظهارات نماینده دشتستان گفت: کمیسیون اصل ۹۰ با هماهنگی دادستان کل موضوع مربوط به اوین را دنبال می‌کند و اطلاع‌رسانی در این زمینه انجام خواهد شد.
محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت: بایستی با زندانیان با ‎کرامت رفتار شود، زندان برای ‎مجرم‌پروری نیست بلکه ‎کانون تربیت است. لازم است مسئولان امر ضمن برخورد با خاطیان واقعه اخیر، گزارش آن را ارائه دهند‎.
اخیراً گروهی به نام «عدالت علی» ادعا کرده دوربین‌های مداربسته زندان اوین را هک و تصاویری از بدرفتاری برخی از مسئولان زندان با زندانیان منتشر کرده است.
بعد از انتشار تصاویری از داخل زندان اوین، محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها در توئیتی ضمن قبول مسئولیت عذرخواهی کرد. او در توئیتر نوشت: «درخصوص تصاویر ‎زندان اوین؛ مسئولیت این رفتارهای غیرقابل‌قبول را پذیرفته و ضمن تعهد به تلاش بر عدم تکرار چنین وقایع تلخ و برخورد جدی با عوامل خاطی، از خداوند متعال، رهبر عزیزمان، ملت بزرگوار و زندانبانان شریف که البته زحماتشان تحت تأثیر این خطاها، نادیده گرفته نخواهد شد، عذر می‌خواهم». در همین راستا محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه هم گفت که موضوع انتشار تصاویر زندان اوین در دست بررسی است.
وی روز گذشته در آیین معارفه معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی درباره ویدیوهای منتشر شده از دوربین‌های مداربسته امنیتی زندان اوین تأکید کرد: این موضوع در حال بررسی است و هنوز قضیه خیلی روشن نیست. فکر می‌کنم تا فردا اطلاع‌رسانی شود.
کپی