اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

دوزدوم واکسن را کجا بزنیم؟

دوزدوم واکسن را کجا بزنیم؟

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: کسانی که در موعد تزریق دوز دوم واکسن خود در سفر هستند و در شهر محل سکونت خود نیستند می‌توانند تا یک ماه بعد از موعد تزریق به شهر خود بازگشته و واکسن را دریافت کنند،البته درصورتی که فرد از نظر محل کار یا اضطرار به استان دیگری منتقل شده باشد در این صورت با ارائه مدارک مربوطه امکان تزریق دوز دوم وجود دارد.

  جعفرصادق تبریزی درباره علت تأخیر حدود یک هفته‌ای در بازگشایی سامانه ثبت‌ نام واکسیناسیون به‌ دنبال دستور وزیر بهداشت مبنی بر کاهش سه سال سن تزریق، گفت: باید به اندازه کافی واکسن در اختیارمان باشد که این اتفاق بیفتد، الان زمان تزریق واکسن نوبت دوم به کسانی است که پیش‌تر نوبت اول واکسن را دریافت کرده اند و تعداد افراد زیادی به نوبت دوم منتقل شده اند. از طرفی مجموع کسانی که باید دوز اول واکسن را دریافت کنند باید به تعدادی باشد که واکسن کافی هم در دسترس داشته باشیم.
وی درباره نحوه مراجعه به مراکز واکسیناسیون برای دریافت دوز دوم واکسن، گفت: در کارتی که افراد نوبت اول تزریق واکسن دریافت می‌کنند، تاریخ نوبت دوم درج می‌شود و با آن کارت می‌توانند به مرکزی که واکسن زده بودند مراجعه کنند، بنابراین برای کسانی که تاریخ دوز دوم درج شده است پیامک ارسال نمی‌شود، ولی برای کسانی که تاریخی بر کارتشان درج نشده است یا پیامک می‌رود  یا با آنها تماس می‌گیرند. تبریزی ادامه داد: اگر مرکزی که دوز اول واکسن را در آن تزریق کردند جابه‌جا  یا ادغام شده باشد اعلام می‌شود تا افراد برای دوز دوم به مرکز جدیدی که آدرس اش مشخص است مراجعه کنند. ترجیح این است که برای دریافت دوز دوم هم به مرکزی که دوز اول را دریافت کردند مراجعه کنند، اما در غیر این صورت می‌توانند به مرکزی که تحت پوشش یک دانشگاه علوم پزشکی دیگر در همان شهر است مراجعه کنند.
وی درباره تزریق دوز سوم یا یادآور واکسن کرونا نیز اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که تزریق دوز بوستر پس از ۶ ماه از تزریق دوز دوم می‌تواند صورت گیرد. گروه پزشکی اکنون به ۶ ماه رسیده است و احتمالاً در صورتی که مقرر شود دوز سوم تزریق شود، برای گروه پزشکی این تزریق آغاز می‌شود. نوع واکسن دوز سوم توسط کمیته فنی اعلام می‌شود.
 
کپی