اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

تولیت آستان قدس رضوی : علامه حکیمی نسبت به فقیران جامعه دغدغه داشت

تولیت آستان قدس رضوی : علامه حکیمی نسبت به فقیران جامعه دغدغه داشت

تولیت آستان قدس رضوی گفت: علامه محمدرضا حکیمی نسبت به نیازمندان و فقرا در جامعه حساسیت بسیار ویژه‌ای داشت و همه غصه وی این بود که نیازمندان در این شرایط و اوضاع اقتصادی، چگونه زندگی می‌کنند.

حجت الاسلام احمد مروی روز سه‌شنبه و در حاشیه مراسم خاکسپاری مرحوم علامه حکیمی در جمع خبرنگاران افزود: این مرحوم پرچم عدالت برگرفته از روایات و آیات قرآنی را به دست گرفته بود زیرا از عمق جان مسایل و وضعیت مردم را درک می‌کرد و نسبت به آن  دغدغه داشت.

وی ادامه داد: حتی در دیدارهایی که با مقام معظم رهبری داشتند به جای طرح مباحث علمی و عرفانی به بیان دردها و مشکلات مردم می‌پرداختند و دغدغه‌های خود را نسبت به گرانی و اقتصاد مردم بیان می‌کردند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: آن مرحوم بسیار ساده زیست بود به گونه ای که میز تحریر ایشان تخته‌ای بود که بر روی چند آجر قرار داشت و روی آن پارچه‌ای پهن کرده بودند.

مروی با اشاره به ویژگی های علمی مرحوم حکیمی گفت: این علامه شهیر دارای برجستگی‌های علمی بسیار ارزشمندی بود و دروس حوزوی و فقه خود را از محضر آیت الله میلانی بهره برده بود و از شاگردان برجسته ایشان به شمار می‌رفت.

مروی افزود: در موضوعات عرفان قرآنی و حکمت الهی نیز از شاگران برجسته و خاص مرحوم آیت‌الله شیخ مرتضی قزوینی به شمار می‌آمدند.

وی ادامه داد: قلم علامه حکیمی بسیار سحرآمیز، زیبا و فاخر بود که از اولین کتاب وی به نام "سرود جهش‌ها" تا سایر نوشته‌ها این نوع نگارش ادامه یافت.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به این که مجموعه ۱۲ جلدی "الحیاة" با تلاشهای برادران حکیمی نوشته شد عنوان کرد: این مجموعه یک دایره المعارف ویژه است که به سبک نوینی آیات و روایات اسلامی، در آن گردآوری شده است.

الحیاة، نخستین دائرة المعارف مدون حدیثی شیعی با رویکرد طرح کلی اندیشه اسلامی بر اساس معارف اهل بیت(ع) است. این مجموعه عظیم از جمله آثار توصیه شده درباره موضوع سبک زندگی و زیست مسلمانی و به تعبیر متفکران معاصر، عرضه عصری و تمدنی قرآن و روایات معصومین(ع) است.

الحیاة، کتابی ۱۲ جلدی به زبان عربی، نوشته محمدرضا، علی و محمد حکیمی است که آغاز نگارش آن در سال ۱۳۵۳شمسی بوده و آخرین جلد آن در سال ۱۳۹۴ شمسی منتشر شد.

هدف نویسندگان، ارائه سیمای اسلام و تشیع، بر محور عدالت اجتماعی و آزادگی فردی بوده و منبع اصلی خود را قرآن و حدیث دانسته‌اند. احمد آرام ۶ جلد اول آن را به فارسی ترجمه کرده است.

پیکر مرحوم علامه محمدرضا حکیمی، صبح امروز - سه شنبه - پس از تشییع و اقامه نماز میت، در رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی، در جوار برادر مرحومش به خاک سپرده شد.

علامه حکیمی، فقیه، مجتهد شیعه، فیلسوف، متفکر و نویسنده نامدار حوزه دین و فرهنگ، مجاهدی نستوه بود که عمر پربرکتش را در مسیر دفاع از تعالیم مکتب وحی و پیامبر گرامی اسلام (ص) صرف تبیین علمی مفهوم عدالتخواهی و تلاش عالمانه برای ستم‌زدایی از جامعه بشری سپری کرد.

آن بزرگوار فرزند حاج عبدالوهاب، در سال ۱۳۱۴ خورشیدی در مشهد چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوران دبستان وارد حوزه علمیه نواب این شهر شد و در میان هم‌درسانش خوش درخشید و در ۲۳ سالگی از آقابزرگ‌ تهرانی اجازه نقل حدیث گرفت و از همان دوران سری پرشور برای تلاش در راه تحقق عدالت داشت.

روانشاد حکیمی در بسیاری از شاخه‌های علوم حوزوی و معارف دینی به عنوان مرجع تحقیق طلّاب جوان و کثیری از دانشجویان و جوانان در بیرون از حوزه شناخته می شد.

وی از محضر عالمانی چون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج سید محمدهادی میلانی، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی، حاج میرزا احمد مدرس و شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای کسب علم کرد و با بزرگانی همچون علامه امینی، سید ابوالحسن حافظیان و شیخ علی‌اکبر الهیان مأنوس شد.

مرحوم حکیمی همچنین به عنوان ادیبی خبره در بسیاری از محافل ادبی خراسان مانند انجمن ادبی قهرمان و فردوسی عضویت داشت.

"مهدی اخوان‌ثالث"، شاعر شهیر معاصر و از دوستانش، حکیمی را "سربدار امروز خراسان" نامیده و شعری را در نخستین مجموعه انتشاریافته خود با نام "ارغنون" به او تقدیم کرده بود. مهرداد اوستا، دیگر چهره ادبی و فرهنگی نیز در وصفش سرود: "در گلشن کلام حکیمی بین / آیات رشک حکمت یونان را"

این استاد فرزانه در چهارچوب حیات فکری خود آثاری در معرفی مکتب فکری تفکیک نگاشت که کتابهای "مقام عقل، اجتهاد و تقلید در فلسفه، معاد جسمانی در حکمت متعالیه، الهیات الهی و الهیات بشری و مکتب تفکیک" از آن جمله هستند. 

وی همچنین آثاری در زمینه روایات اهل بیت(ع) و ترجمه احادیث از جمله "دایره‌المعارف الحیاه و گزارش و انذار" از خود به یادگار گذاشته است. 

"کلام جاودانه، خورشید مغرب، امام در عینیت جامعه، مرام جاودانه، جامعه‌سازی قرآنی، پیام جاودانه و ادبیات و تعهد در اسلام" نیز دیگر کتابهای نوشته مرحوم حکیمی در شناساندن اسلام نجات‌بخش و آموزنده تعالیم فردی و اجتماعی این دین مبین هستند.

‌همچنین کتابهایی در تجلیل از زحمات و مجاهدات مفاخر اسلام به قلم علامه مرحوم منتشر شده که تصویرگر چهره روشنی‌بخشِ این رادمردان است که "سپیده‌باوران، بیدارگران اقالیم قبله، حماسه غدیر، شیخ آقابزرگ، میرحامدحسین و شرف‌الدین" از جمله این آثار هستند.

این فقیه پاسدار مکتب تشیع در پی همه‌گیری ویروس کرونا مدتی بیمار شد تا این که چند روزی بنا بر تشخیص پزشکان پس از تزریق دُز دوم واکسن کرونا در بیمارستان بستری و روز دهم تیرماه امسال از بیمارستان مرخص شد.

علامه محمدرضا حکیمی با شدت گرفتن بیماری بار دیگر به بیمارستان منتقل و در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار گرفت اما رنج بیماری همراه با کهولت سن موجب رحلت این حکیم فرزانه ۸۶ ساله در نیمه شب ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ شد./ ایرنا

کپی