اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

ماجرای غم‌انگیز مرگ زن باردار فسایی براثر کرونا چه بود؟

ماجرای غم‌انگیز مرگ زن باردار فسایی براثر کرونا چه بود؟

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا، از مرگ یک زن‌باردار جوان در این شهر، براثر ابتلا به کرونا و علیرغم تلاش ۲ هفته‌ای کادر درمان برای نجات جان او، خبر داد.

جلال کریمی گفت: این مادرباردار ۲۴ ساله با علایم تنگی نفس، تپش قلب، ضعف و بی حالی مراجعه کرده بود که در سیر بیماری دچار کاهش اکسیژن خون و افزایش تنگی نفس و درگیری ریوی شده بود که با توجه به مشکلات ریوی به دستگاه تنفس مصنوعی متصل و در ICU کووید بستری و درمان های لازم انجام شد و متاسفانه به علت تشدید بیماری فوت کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی فسا، کریمی گفت: ۲ جلسه کمیته مادران باردار بدحال برای بررسی سلامت این فرد بیمار با تیم متخصصین برگزار و تصمیمات لازم برای ایشان اتخاذ شد، ۲ کمیته اورژانسی بیمارستان و ۱ کمیته کشوری با اساتید وزارتخانه و دانشگاه شیراز نیز برگزار شد.

ابتلای ۲۰ مادرباردار و فوت ۳ نفر در فسا

معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به آمار ابتلای مادران باردار به کرونا بیان کرد: امسال، تعداد ۱۰۰ مادر باردار مثبت و مشکوک به کرونا با تلاش مراقبین سلامت معاونت بهداشت و پزشکان عمومی و متخصصین زنان شناسایی شدند که از این تعداد ۲۰ مادر باردار مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار گرفتند و از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تعداد ۳ مادر باردار در شهرستان فسا بر اثر ابتلا به کرونا فوت شده اند.

این پزشک متخصص بیماریهای عفونی ادامه داد: مادران بادرار یکی از گروههای پرخطر در ابتلا به کرونا بخصوص در نوع دلتا هستند که باید با رعایت توصیه ها و پروتکل های بهداشتی و خودداری از حضور در تجمعات و دورهمی های خانوادگی سلامت خود و نوزاد و خانواده را حفظ کنند و ضمن توجه به مراقبت های دوره ای خود در پایگاههای بهداشتی و مراجعه بموقع به مراکز بهداشتی تحت نظر یا پزشک خانواده و اولین و در دسترس ترین مراقب بهداشتی، حتما به توصیه های آنها عمل نموده و از درمان های خود سرانه در منزل و بدون مشورت با پزشک خودداری کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مادران باردار چنانچه شرایط واکسیناسیون را دارا هستند، ابتدا با پایگاه بهداشتی یا پزشک خانواده خود به صورت تلفنی تماس گرفته و پس از دریافت معرفی نامه، به مرکز واکسیناسیون ویژه مادران باردار مراجعه کنند .

کریمی گفت: در گام اول، اولویت دریافت واکسن با مادران باردار یکی از گروه های زنان باردار ٣٥ سال و بالاتر، مادران در همه گروه های سنی شاغل در بهداشت و درمان، مادرانی که همسران ایشان در بخش های کرونا و یا مراکز بهداشتی مدیریت کرونا اشتغال دارند، مادران چاق با نمایه توده بدنی بالای ٣٥، مادران با بارداری دو قلویی، چند قلویی و بارداری با IVF، مادران با بیماری زمینه ای مثل فشار خون و دیابت  و مادران واجد شرایط با سن بارداری بالای ٢٨ هفته بیشتر باشند و سپس سایر گروه ها نیز واکسینه خواهند شد.

/ایسنا 

کپی