اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

۳۶۴۳ کامیون رسوبی در گمرک تعیین تکلیف می شود؟

۳۶۴۳ کامیون رسوبی در گمرک تعیین تکلیف می شود؟

معاون امور گمرکی گمرک در نامه‌ای به معاون قضایی دادستان کل کشور، تعیین تکلیف ۳۶۴۳ کامیون رسوب کرده در گمرکات کشور را خواستار شد.

 اقای مهرداد جمال ارونقی در نامه خود به سعید عمرانی آورده است: بررسی‌های میدانی و آمار رسیده از ۹ گمرک اجرایی کشور نشان می‌دهد ۳۶۴۳ دستگاه کامیون وارداتی در این گمرکات رسوب کرده که ۲۵۵۹ دستگاه از این کامیون‌ها هنوز به گمرک اظهارنشده و ۱۰۸۴ دستگاه از آن‌ها، یا وجود اینکه به گمرک اظهارشده است، تاکنون قابلیت ترخیص پیدا نکرده است.

بر اساس این گزارش متن نامه گمرک به دادستانی به این شرح است:‌

معاونت امور گمرکی در تاریخ ۲۶ تیر ۱۴۰۰، طی نامۀ شمارۀ ۵۴۰۷۷۹ ‏/۱۴۰۰ از همه گمرکات اجرایی درخواست ارائه آمار کرده است که فقط ۹ گمرک اجرایی به ارائه آمار مربوطه اقدام کرده اند و بقیه تا تنظیم این گزارش، هیچگونه آماری به این حوزۀ معاونت ارائه نکرده اند که با محاسبۀ آمار کامیون‌های رسوبی سایر گمرکات، این تعداد به بیش از ۳۶۴۳ دستگاه نیز افزایش خواهد یافت.

بررسی‌های صورت پذیرفته نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد کامیون‌های وارداتی موجود در گمرکات کشور، هنوز به گمرک اظهار نشده اند که لازم است دلیل این امر بررسی شود. گرچه گفته شده است این کامیون‌ها بدلیل عدم صدور ثبت سفارش، به گمرک اظهار نشده اند، اما صحت و سقم این موضوع باید بصورت دقیق بررسی شود. بدیهی است اتخاذ نشدن تصمیم لازم در این خصوص، کامیون‌های رسوبی را در آستانۀ متروکه شدن قرار خواهد داد.

اسناد اولیه و ترانزیتی کامیون‌ها نشانگر این است که کامیون‌های وارداتی اکثراً از برند‌های معتبر اروپایی مانند: DAF (هلند)، Renault (فرانسه) و Volvo (سوئد) هستند که مطابق قوانین و مقررات مربوطه با واردات این کامیون‌ها موافقت شده، لیکن ترخیص آن‌ها از گمرکات با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است.

از جمله مواردی که درخصوص طولانی شدن روند ترخیص کامیون‌های وارداتی احصاء یا اعلام شده است عبارتند از: عدم صدور ثبت سفارش و به تبع آن عدم امکان اظهار کامیون به گمرک؛ مراجعۀ نکردن برخی از واردکنندگان برای اظهار و انجام تشریفات گمرکی؛ تطویل در صدور مجوز‌های قانونی و مقرراتی مربوطه جهت ترخیص کالا از جمله مجوز‌های استاندارد و محیط زیست؛ طولانی بودن روند استعلام از نمایندگی‌های مربوطه؛ طولانی بودن روند استعلام ارزش برخی از کامیون‌ها از گمرک و ارائه نشدن کدرهگیری بانک به گمرک اجرایی.

با توجه به مراتب معنونه لازم است موارد اشاره شده بقید فوریت مورد رسیدگی قرار گیرد و عنداللزوم با تشکیل فوری یک کارگروه متشکل از نمایندگان کلیۀ مراجع و سازمان‌های مرتبط، ضمن تدقیق در مشکلات مبتلابه این کامیون‌های وارداتی، تصمیمات لازم در چارچوب قوانین و مقررات موضوعه اتخاذ و از در معرض خطر قرار گرفتن صد‌ها میلیون دلار سرمایۀ وارده به گمرکات جلوگیری شود؛ همچنین با تخلفات احتمالی در این خصوص به نحو مقتضی برخورد شود.

از جمله مواردی که در این زمینه باید سریعاً تعیین تکلیف و ابلاغ شود، عبارتند از:

۱ صدور ثبت سفارش برای کامیون‌های فاقد ثبت سفارش
۲ امکان ترانزیت کامیون‌های وارداتی فاقد ثبت سفارش به گمرکات داخلی کشور
۳ صدور مجوز‌های قانونی از جمله مجوز استاندارد و محیط زیست ظرف ۷ روز اداری طبق مصوبه شورایعالی امنیت ملی
۴ موکول نمودن مجوز محیط زیست به بعد از ترخیص و قبل از شماره گذاری کامیون‌ها
۵ تحویل کلیۀ استعلامات از نمایندگی‌ها بصورت دستی و ارائه پاسخ در مدت ۳ روز اداری
۷ عدم اخذ جریمه از کامیون‌های دارای تفاوت ارزش که ارزش معاملاتی آن‌ها مورد پذیرش قرار گرفته است باستناد مادۀ ۱۸۳ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی
۸ اطلاع رسانی شفاف درخصوص چگونگی اخذ مالیات بر ارزش افزوده کامیون‌ها که از ارزش گمرکی کالا و حقوق ورودی با مبنای محاسبه نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی اخذ می‌شود
۹ شفاف سازی درخصوص این مورد که منظور سازمان راهداری از پرداخت ۱۰۰% حقوق ورودی بدون ارائه گواهی اسقاط کامیون، مأخذِ ۱۰۰% نیست و مأخذ کامیون‌های وارداتی، مأخذ کتاب مقررات است
۱۰ تسریع در صدور کدرهگیری بانک و یا موکول کردن ارائه کدرهگیری بانک به زمان پس از ترخیص و قبل از شماره گذاری
بدیهی است با توجه به مراجعه و پیگیری عدۀ زیادی از رانندگان و صاحبان اصلی کامیون‌های رسوبی در گمرکات، اتخاذ تصمیمات سریع در این خصوص و اطلاع رسانی مطلوب و شفاف جهت تنویر افکار عمومی، امری فوری و ضروری به نظر می‌رسد که سازمان گمرک، آمادگی کامل خود را جهت بررسی همه جانبه این امر و تلاش در راستای رفع مشکلات مبتلابه اعلام می‌دارد.

همچنین از آن مقام محترم به عنوان مدعی العموم و معاون محترم قضایی دادستان کل کشور و رئیس دبیرخانه ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی قوۀ قضاییه استدعا دارد ضمن دستور پیگیری موضوع از طریق مراجع ذیربط، تمهیدات لازم در راستای اتخاذ تصمیمات عاجل در ترخیص کامیون‌هایی که با موافقت مراجع ذیربط و بصورت کاملا قانونی وارد کشور شده و حقوق مکتسبه برای صاحبان کامیون‌ها ایجاد شده است به‌وجود آید.

/خبرگزاری صدا و سیما

کپی