اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰

هشدار خاموشی در زمستان/نیروگاه ها محدودیت سوخت دارند

هشدار خاموشی در زمستان/نیروگاه ها محدودیت سوخت دارند

مدیرعامل گروه مپنا گفت: از آنجاکه در زمستان محدودیت تامین سوخت برای نیروگاه‌ها وجود دارد مشترکین خانگی می‌توانند از ذخیره ساز انرژی در منازل خود استفاده کنند.

 عباس علی آبادی با اشاره به اینکه مشترکین می‌توانند با ذخیره‌ساز انرژی یک تا دو کیلو وات برق ذخیره کنند افزود: این راهکار کوتاه مدت در زمان بروز محدودیت در تامین برق است تا دولت پروژه‌های بلند مدت را عملیاتی کند.

وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از بروز خاموشی باید صرفه جویی کرد گفت: آب و برق در کشور ما ارزش ندارد و همین موضوع دلیل بی‌تفاوتی مشترکین در نوع مصرف آن‌ها شده است.

علی آبادی با بیان اینکه باید به این کالا ارزش داد تا مصرفش کاهش یابد، ادامه داد: ۸۵ مگاوات نیروگاه برق در کشور نصب شده که اگر دولت از ما حمایت کند مپنا می‌تواند در دو سال آینده ۶ هزار مگارات نیروگاه بسازد که البته این کار چاره ساز نیست بلکه باید مصرف درست شود.

ارسال چهارمین توربین کلاس F مپنا به نیروگاه سهند
امروز چهارمین توربین کلاس F گروه مپنا با توان ۲۳۰ مگا وات برای نصب در نیروگاه سهند تبریز ارسال شد.

عباس علی آبادی مدیر عامل گروه مپنا، با اشاره به اینکه این توربین بالاترین فناوری را دارد گفت: توربین کلاس F ساخت گروه مپناست و نمونه خارجی ندارد، توان تولیدی این توربین ۲۳۰ مگا وات بوده که ۲۲۸ مگاوات آن قابل عرضه است.

وی افزود: بهره وری سیکل ترکیبی این توربین, ۶۰ درصد و سیکل ساده آن ۴۰ درصد است البته این توربین از بهترین توربین‌های جهان محسوب می‌شود که بزودی یک واحد از آن نیز در نیروگاه بعثت تهران نصب خواهد شد.

علی آبادی با اشاره به اینکه ما در خصوص صنعت نیروگاه سازی با تکیه بر گزارش‌های مجله‌های معتبر بین المللی در تراز بسیار خوبی قرار داریم ادامه داد: توربین‌های ام، جی تی ۷۵ که به توربین‌های کلاس F مشهور هستند در داخل کشور ساخته می‌شود که تاکنون دو توربین از این مدل در نیروگاه بندرعباس نصب شده، توربین سوم در اندیمشک و توربین چهارم نیز به نیروگاه سهند تبریز ارسال می‌شود.

مدیر عامل گروه مپنا با اشاره به اینکه همه تجهیزات جانبی از جمله دیزل ژنراتور این توربین در گروه مپنا ساخته شده و همراه با آن ارسال می‌شود، گفت: ساخت این توربین باوجود فشار مالی بسیار سختی که در آن قرار داریم انجام شده است، زیرا گروه مپنا به مردم ایران تعهد دارد و همه تلاش خود را برای ساخت، ارسال و نصب این توربین انجام داده است.

علی آبادی با اشاره به اینکه توربین‌های ساخته شده در کشور برای پاسخگویی به نیاز صنعت برق مناسب هستند و ساخت توربین‌های بزرگتر تلفات را افزایش می‌دهد افزود: ما برای توسعه صنعت برق علاوه بر نیروگاه، باید شبکه هم احداث کنیم، زیرا بیشترین مشکلات ما در این بخش است ضمن اینکه ما در این صنعت باید از تجهیزاتی استفاده کنیم که قابل اعتماد باشند و در اثر تحریم و یا دیگر مشکلات از دسترس ما خارج نشوند.

وی اضافه کرد: تشخیص ما این است که توربین‌هایی که در کشور طراحی شده، کفایت لازم را برای صنعت برق دارد، اما اگر نیاز به توربین پیشرفته‌تر باشد با توجه به اینکه فناوری آن نیز در کشور موجود است، در ساخت آن محدودیتی نیست.

تشویق مشترکان به کاهش مصرف برق با خرید انرژی به قیمت بالاتر

مدیرعامل گروه مپنا گفت: برای تشویق مشترکان برق به کاهش مصرف، بخش خصوصی می‌تواند انرژی صرفه جویی شده آن‌ها را با قیمت بالاتر خریداری کرده و آن را صادر کند.

آقای عباس علی آبادی در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه انرژی با قیمت پایین به مشترکان عرضه می‌شود افزود: این روش یک راهکار برای کاهش مصرف برق است که البته اجرای زیر ساخت‌های لازم برای اجرای آن نیز عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه هر مشترک می‌تواند برای مشارکت در این طرح یک کارت انرژی دریافت کند گفت: بخش خصوصی می‌تواند برق صرفه جویی شده در بخش‌های مختلف کشور را با قیمت بالاتر از مبلغی که مشترکان آن را از صنعت برق دریافت می‌کنند خریداری کرده و صادر کند این روش در تشویق مشترکان به صرفه جویی، اثر گذار خواهد بود.

علی آبادی با بیان اینکه هم اکنون صنعت برق با دو معظل محدودیت‌های اقتصادی و زیست محیطی مواجه است ادامه داد: وقتی ارزش حاصل از فروش انرژی به اندازه منابع مصرف شده برای تولید آن باشد، سرمایه گذاری در این بخش می‌تواند جذابیت ایجاد کند این درحالی است که ما در این بخش با محدودیت‌های اقتصادی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه صنعت برق ایران با وجود شرایط مناسب تولید تجهیزات آن، اما دچار مشکلات متعددی است گفت: اصلاح سریع قیمتها، جبران مابه التفاوت هزینه‌ای انرژی از طریق بودجه عمومی و خرید برق صرفه جویی شده از مشترکان با قیمت بالاتر، راهکار‌های موثر در کاهش مصرف برق است که البته عملیاتی شدن این راهکار‌های به سادگی ممکن نیست.

مدیرعامل گروه مپنا با بیان اینکه ما باید در صنعت برق بهره وری را افزایش دهیم افزود: علاوه بر اینکه شیوه مصرف انرژی در کشور درست نیست، تلفات فنی و غیر فنی زیادی نیز وجود دارد که این موضوع بسیار جدی است.

وی با بیان اینکه به دلیل کمبود سوخت، احتمال بروز مشکل در فصل زمستان وجود دارد گفت: باوجود اینکه در کشور سرمایه گذاری‌های زیادی انجام شده است، اما همچنان کمبود وجود دارد بنابراین ما نگران تامین برق در زمستان و البته تابستان سال آینده نیز هستیم.

علی آبادی با تاکید بر لزوم اجرای طرح‌هایی مناسب برای جلوگیری از بروز محدودیت در تامین برق افزود: اگر فعالیت‌ها به موقع انجام نشود در صنعت برق با مشکلات گسترده‌ای مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل گروه مپنا با تاکید بر اینکه صادرات تجهیزات صنعت برق یک راهبرد ملی است گفت: متاسفانه در کشور فکر می‌کنند هر زمان تامین برق با محدودیت مواجه شد باید صادرات آن را متوقف کرد این درحالی است که هم اکنون با صادرات ۳ درصد از برق تولیدی کشور بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های مورد نیاز صنعت برق تامین می‌شود این یعنی اگر ۶ درصد برق کشور صادر شود همه بودجه مورد نیاز صنعت برق تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید در موضوع صادرات برق بازنگری شود افزود: صادرات یک نقشه راهبردی ملی است و همه باید برای تحقق آن تلاش کنند.

علی آبادی با اشاره به صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت برق گروه مپنا به کشور‌های همسایه، اندونزی و آفریقا ادامه داد: مپنا تاکنون در کشور عراق سه نیروگاه رومیله با ظرفیت ۳ هزار مگاوات، الصدر با ظرفیت ۳۷۰ مگاوات و الحیدریه با ظرفیت ۱۶۵ مگاوات را احداث کرده که البته نیروگاه رومیله بطور کامل ایرانی است.

مدیرعامل گروه مپنا در خصوص صادرات به کشور افغانستان نیز گفت: این کشور همچنان به ثبات نرسیده است، اما ما در تلاش برای ورود به این بازار هستیم؛ در این زمینه ارتباطات گسترده‌ای انجام شده که البته باید دید شرایط جدید چه خواهد شد، اما به هرحال ما کالای باارزشی داریم که برای صادرات آن نباید از کشور‌های همسایه غافل شد، زیرا در همسایگی ما فرصت‌های استثنایی وجود دارد که استفاده از این فرصت‌ها علاوه بر موضوع صادرات می‌تواند مسائل دیپلماتیک را نیز حل و فصل کرد.

وی در خصوص توسعه انرژی‌های تجدید پذیر افزود: گروه مپنا به زودی از توربین‌های بادی با ظرفیت نزدیک به ۵ مگاوات رونمایی خواهد کرد البته هم اکنون توربین‌های ۲.۵ مگاوات را در دست ساخت و نصب دارد.

علی آبادی با بیان اینکه چالش جدی ما در نیروگاه‌های حرارتی موضوع بهره وری و تامین سوخت است گفت: این مشکلات از طریق تبدیل نیروگاه‌های سیکل ساده به سیکل ترکیبی قابل رفع بود اگر منابع حاصل از سوخت صرفه جویی شده در پروژه‌های انجام شده به گروه مپنا پرداخت می‌شد این درحالی است که کلید نصب ۱۸ توربین زده شد، اما به دلیل پرداخت نشدن این منابع هم اکنون کار متوقف شده است.

وی اضافه کرد: هر توربین بخار از دود حاصل از دو توربین گازی قادر به تولید برق است که این روند به معنای صرفه جویی در ۳۵۰ لیتر سوخت به ازای هر توربین بخار است، اما پرداخت نشدن منابع حاصل از سوخت صرفه جویی شده، مانع از توسعه این طرح در نیروگاه‌ها شده است.

/ خبرگزاری صداوسیما

 

کپی