اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

کودکان گمشده در کابل
اوضاع نابسامان حاکم بر فرودگاه کابل همچنان ادامه دارد و از سرنوشت عده‌ای از کودکان هیچ اطلاعی در دست نیست. گفته می‌شود که تعداد زیادی کودک در فرودگاه از والدین خود جدا مانده‌اند. خبرنگاران محلی تصاویری از کودکان مفقودالاثر در فرودگاه را در شبکه‌های اجتماعی پست کرده‌اند. والدین این کودکان با انتشار عکس فرزندان خود برای یافتن آنها تلاش می‌کنند. مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) هم خبر داد: امروز نزدیک به ۱۰ میلیون کودک افغان نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه برای زنده ماندن هستند.
 
---
شست‌و‌شوی بیت‌الله الحرام
دیوارها و ستون‌های داخل کعبه امروز (دوشنبه) با مخلوط آب زمزم و گلاب(ناب ایرانی) که توسط ریاست امور مسجد الحرام و مسجد نبوی تهیه شده بود، شست‌و‌شو داده شد. این مراسم زیر نظر شاهزاده «خالد فیصل» امیر مکه و مشاور «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان برگزار شد و وی به نیابت از ملک عبدالله در این مراسم حضور داشت. بر‌اساس این گزارش، مراسم شستن کعبه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در میان تدابیر شدید بهداشتی انجام شد. کعبه هر ساله ۲ بار شست‌و‌شو و یک بار نیز در نهمین روز ماه مبارک ذیحجه (روز عرفه) پرده آن تعویض می‌شود.
 
 
 
---
10 ماه سفر دریایی یک بطری
یک بطری نامه پس از ده ماه سفر دریایی و طی حدود ۴۸۳۰ کیلومتر مسافت، از کانادا به جنوب ولز رسید. یک زن ۵۲ ساله در شهر برینا در ولز که سگ‌هایش را برای پیاده‌روی برده بود، این بطری را پیدا کرد. آماندا تیدمارش گفت همیشه شوخی می‌کرده است که بالاخره شیء با ارزشی در ساحل پیدا خواهد کرد. ‌در نامه نوشته شده است که یک ماهیگیر به نام جان گراهام آن را فرستاده. جان گراهام ایمیلش را برای یابنده نوشته تا با او تماس بگیرد.
 
 
 
---
ابتلا به کرونا در چین به صفر رسید
دولت چین روز دوشنبه هیچ مورد جدید ابتلا به کرونای محلی را ثبت نکرده است که این نشان می‌دهد شیوع دوباره کرونا در هفته‌های اخیر در این کشور تحت کنترل قرار گرفته است. بازگشت آمار ابتلا کرونا به صفر در چین چند هفته پس از شیوع تازه کرونا در شهر نانجینگ شرقی است. این شیوع تازه مرتبط با نوع دلتای کرونا بود که به ده‌ها شهر دیگر چین گسترش یافت.
 
 
 
---
پنجشیر در محاصره طالبان
«احمد مسعود» پسر «احمد شاه مسعود» رهبر مقاومت افغانستان گفت: طالبان برای پایان دادن به جنگ از گفت‌وگو خودداری کردند. مسعود که به رهبر مقاومت افغانستان معروف شده است در ادامه افزود: پنجشیر تسلیم طالبان نمی‌شود و مردم محلی آماده جنگ هستند. پیش از این مسعود در مصاحبه با الشرق الوسط اعلام کرده بود که اگر در افغانستان صلح برقرار شود، حاضر است که با طالبان گفت‌وگو کند و از خون پدرش بگذرد. پنجشیر،‌ واقع در شمال غربی کابل، تنها ولایتی است که در کنترل طالبان نیست. پنجشیر دره ای است طویل و کوهستانی و فوق‌العاده صعب‌العبور. این ولایت به تسخیرناپذیری‌ شهرت دارد و از آن به‌عنوان مرکز مقاومت در مقابل نیروهای شوروی سابق و بعد طالبان یاد می‌شود. طالبان به این منطقه نیرو فرستاده است و اعلام کرده اند که پنجشیر را محاصره کرده‌اند.
کپی