اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

۳۰۰ شهید مدافع سلامت در مهلکه کرونا

۳۰۰ شهید مدافع سلامت در مهلکه کرونا

محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی از شهادت 300 نفر از کادر درمان در 18 ماه گذشته خبر داد و گفت: حدود ۳۰۰ شهید از کادر درمان داریم که بسیار بیشتر از زمان جنگ است و این موضوع نشانگر حضور جامعه پزشکی در دل خطر کرونا است.

 افرادی را از جامعه پزشکی سراغ دارم که یک یا دوبار به کرونا مبتلا شدند ولی هنوز هم روزانه حدود ۱۰۰ مریض کرونایی را ویزیت می‌کنند.
رئیس سازمان نظام پزشکی، تأکید کرد: از حدود ۳۰۰ شهید مدافع سلامت کادر درمان بر اساس آمار ما حدود ۱۶۰ نفر پزشکان هستند. متأسفانه هنوز تکلیف نیمی از تعداد یاد شده مشخص نشده و حمایتی که باید از آنها صورت گیرد، برقرار نشده است.
وی درباره اختلاف آمار میان آنچه که نظام پزشکی از تعداد شهدای مدافع سلامت اعلام می‌کند با عددی که وزارت بهداشت می‌گوید، تصریح کرد: در یک ستاد که یک عضو آن وزارت بهداشت و عضوی دیگر بنیاد شهید است، تعیین مصداق شهدای سلامت انجام می‌شود و بر اساس آنچه که ما می‌دانیم، هنوز بیش از نیمی از این ۳۰۰ پرونده‌ رسیدگی نشده است و این امر باید تسریع شود. ما به خانواده شهدای سلامت سر می‌زنیم و برخی خانواده‌ها با کمک دیگران زندگی می‌کنند. این موضوع اصلاً خوب نیست و باید دولت حمایت درستی انجام دهد.
وی درباره روند واکسیناسیون کرونا برای پزشکان به ایسنا، گفت: تزریق دوز یادآور واکسن صددرصد باید انجام شود؛ زیرا کادر درمان در دل بحران کرونا هستند؛ بنابراین چاره‌ای جز این نیست که برای اینکه بتوانند خدمت‌رسانی کنند از آنها با دوز سوم حمایت شود
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در بخش پایانی صحبت‌هایش درباره نحوه مدیریت کرونا نیز به ایسنا تأکید کرد: آمارهای موجود، نشانگر عملکرد است و در شرایط خوبی قرار نداریم. آمار رسمی روزانه درحالی حدود ۶۰۰ فوتی است که خیلی از بیماران هم بدون اخذ تست فوت می‌کنند و در آمار نمی‌آیند؛ البته گواهی فوت آنها بر اساس شواهد کرونا از علائم بالینی با نام کووید۱۹ صادر می‌شود ولی چون تست اخذ نشده در آمار نمی‌آید ‌و به‌همین دلیل آمار رسمی با آمار بهشت زهرا(س) متفاوت است.
 
کپی