اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

هر سال حداقل ۲ نفر از ۱۰۰۰ ساکن بالای ۳۰ سال تهران دچار مرگ ناگهانی می‌شود

هر سال حداقل ۲ نفر از ۱۰۰۰ ساکن بالای ۳۰ سال تهران دچار مرگ ناگهانی می‌شود

رییس مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های متابولیک دانشگاه با اشاره به نتایج بررسی دقیق مرگ ناگهانی قلبی در ایران و نحوه پیشگیری از آن گفت: سالانه بیش از ۲ در ۱۰۰۰ نفر از ساکنان تهران بالای ۳۰ سال دچار مرگ ناگهانی قلبی می‌شوند.

به گزارش پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دکتر فرزاد حدائق رییس مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماریهای متابولیک دانشگاه با اشاره به بررسی دقیق و مقایسه ای مرگ قلبی ناگهانی در ایران و امکان پیشگیری از آن گفت: شاید بارها این جملات را شنیده اید که؛ فلانی را خوب میشناختم؛ سالم سالم بود، همین دیروز دیدمش، امروز ولی خبر فوتش را شنیدم.

وی افزود: جمله بالا و یا گزاره های مشابه آن، نمونه ای است که بارها در اطراف خود با آن برخورد کرده ایم. مرگ ناگهانی قلبی اتفاقی است که بار روانی سنگین و بعضا غیرقابل جبرانی را بر دوش خانواده ها و افراد دارد.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: بررسی پیامدها در مطالعه قند و لیپید تهران با بیش از ۲۰سال سابقه، بستر مناسبی برای  بررسی این معضل مهم فراهم کرد.

به گفته وی اخیرا مطالعه ای در مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماریهای متابولیک دانشگاه در این خصوص انجام شد که مقاله آن در نشریه معتبر Scientific Reportsبا ضریب تاثیر ۴,۳۷ به چاپ رسیده است .

وی افزود: بر اساس نتایج این مطالعه میزان بروز این مرگ های ناگهانی سالانه  بیش از ۲ در ۱۰۰۰ نفر ساکنان تهرانی با سن بیشتر از ۳۰ سال است.

دکتر فرزاد حدائق مجری این طرح خاطرنشان کرد: میزان بروز این واقعه سالانه بین  ۰,۲  تا  ۰.۹۲ (دو دهم تا ۹۲ صدم) در ۱۰۰۰ نفر در کشورهای اروپایی است که در مقایسه ، این آمار در کشور ما به شکل قابل توجهی بالا است.

وی بر ضرورت بررسی علل وقوع آن به منظور برنامه ریزی برای پیشگیری از رخداد آن تاکیدکرد.

به گفته رییس این مرکز تحقیقاتی عوامل خطر قابل تغییر نظیر دیابت نوع ۲، افزایش فشار خون، چاقی مرکزی و استعمال دخانیات ۶۵ درصد بار مرگ و میر ناگهانی قلبی عروقی را به خود اختصاص می دهند.

وی افزود: شاید با شناخت و مدیریت این عوامل بتوان میزان قابل توجهی از این مرگهای ناگهانی را پیشگیری کرد.

دکتر حدائق از سایر عوامل موثر در این عارضه به افزایش سن ، جنس مرد، تاریخچه قبلی حوادث قلبی عروقی و میزان ضربان قلب (حین استراحت) مساوی و بیشتر از ۹۰ در دقیقه اشاره کرد.

وی  خاطرنشان کرد:  متاسفانه موارد دیابت تازه تشخیص داده شده که بیمار از آن مطلع نبوده با افزایش ریسک ۱۰۰ درصدی برای بروز این حوادث همراه بوده است.

استاد دانشگاه یادآور شد: این واقعیت موید غفلت در غربالگری مناسب در سطوح فردی و اجتماعی است که با هزینه اندک قابل پیشگیری است.

دکتر فرزاد حدائق تاکید کرد: غربالگری عوامل خطر قلبی عروقی خصوصا دیابت و فشار خون بالا در سطوح پایه و مراقبان سلامت باید مورد توجه ویژه قرار گرفته و کنترل این ریسک فاکتورهای مهم بر اساس راهنماهای مدون کشوری پایش شود.

وی یادآور شد این عارضه با غربالگری مناسب در سطوح فردی و اجتماعی و هزینه اندک قابل پیشگیری است.

این استاد دانشگاه راهبردهای مقابله با این عارضه را  چند جانبه برشمرد و گفت: این استراتژی ها ابتدا باید در راستای اصلاح الگوی غذایی، کاهش دریافت نمک، افزایش فیبر، افزایش فعالیت های فیزیکی خصوصا ورزش های داخل منزل (در دوران پاندمی کووید ۱۹) و قطع مصرف دخانیات، انجام شود.

به گفته وی  برنامه ریزی در این راستا  لازم است در اسرع وقت مورد توجه مسئولین سیاستگذاری قرار گیرد.

وی افزود: غربالگری عوامل خطر قلبی عروقی خصوصا دیابت و فشار خون بالا نیز در سطوح پایه و مراقبان سلامت باید مورد توجه ویژه قرار گرفته و کنترل این ریسک فاکتورهای مهم بر اساس راهنماهای مدون کشوری پایش شود.

دکتر حدائق به عنوان راهکار پایانی تاکید کرد: ضروری است آموزش های لازم در خصوص احیای قلبی عروقی در سطوح آموزش و پرورش و رسانه های عمومی و فضاهای مجازی مورد بازنگری قرار گیرد و امکان دسترسی آسان به اورژانس و وسایل احیای قلبی عروقی (CPR) فراهم شود./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

نارسایی قلبی در جهان ۲ برابر شد/ تاثیر رژیم غذایی گیاهی بر نارسایی قلبی

دلیل افزایش ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در جوانان چیست؟

 

کپی