اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

تجلیل معاون رئیس‌جمهور از مدافعان سلامت شاهد و ایثارگر

تجلیل معاون رئیس‌جمهور از مدافعان سلامت شاهد و ایثارگر

آئین تجلیل از مدافعان سلامت نخبه و سرآمد شاهد و ایثارگر روز دوشنبه یکم شهریورماه هم‌زمان با روز پزشک به همت مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالن شهید رسول‌زاده و به‌صورت ویدئو کنفرانس در سراسر کشور برگزار شد.

 مهندس سعید اوحدی در این مراسم ضمن گرامیداشت روز پزشک و یاد و خاطره شهدا به‌ویژه شهدای سلامت، عنوان کرد: مجموعه بسیار بزرگ و گرانسنگ عزیزان نخبه و پیشتاز جامعه ایثارگری، به‌ویژه عزیزانی که در حوزه تخصصی سلامت و درمان هستند، ظرفیت قابل‌توجهی است که باید به نحو احسن از آن بهره برد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) که می‌فرمایند: «اگر انسان با همه وجودش نعمتی که خداوند به او عنایت کرده را درک کند، شکرگزار او خواهد بود»، عنوان کرد: شکر نعمت یک وجه و شناخت آن وجه دیگری است لذا اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران، به عنوان خانه و متولی اصلی برنامه‌های جامعه شاهد و ایثارگر نعمت بزرگ جامعه ایثارگری نخبه و سرآمد در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه پزشکی و درمان را نشناسد و قدر این نعمت را نداند، قطعاً آسیب خواهد دید.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز حوزه سلامت کشور در حالت بحرانی قرار دارد، عنوان کرد: تا به امروز نزدیک ۲۰۰ پزشک و پرستار عزیز ما در میدان مبارزه با کرونا به شهادت رسیدند که به گواه خانواده و بازماندگان ایشان، این عزیزان با تأسی به ارزش‌های شهدا و با آگاهی از اینکه در دفاع از سلامت مردم جان خودشان در معرض خطر حتمی است، در این مسیر قدم گذاشتند و به شهادت رسیدند، که تعدادی از این عزیزان خود از فرزندان شهدا و جانبازان گرانقدر بودند.

اوحدی با بیان اینکه ایثار پزشکان و پرستاران مدافع سلامت در مبارزه با کرونا دید مردم را نسبت به پزشک و جامعه پرستاری و درمانی تغییر داده است، تصریح کرد: امروز برگزاری روز پزشک نسبت به سه یا چهار سال پیش کاملاً متفاوت است و پزشک از ارزش مضاعف، احترام ویژه و جایگاه مقدسی نزد عموم برخوردار است و مردم بیش از پیش قدر ایشان را می‌دانند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه با بیان اینکه نام پرستار و پزشک احساس آرامش به مردم منتقل می‌کند، عنوان کرد: اگر این پزشک و پرستار فرزند یا همسر شهید یا جانباز باشد، احساس آرامش بیمار چندین برابر می‌شود، لذا حضور این عزیزان گنجینه است که اگر آن را درک کردیم و شکرگزار بودیم، حتماً در این راه موفق خواهیم بود.

اوحدی در ادامه فرآهم آوردن زمینه رشد و شکوفایی جامعه ایثارگری را جزو آرزوهای حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبری و مسئولین بنیاد خواند و افزود: یکی از وظایف بسیار سنگین مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر فراهم کردن زمینه تحقق آرمان امام و رهبری برای عزیزان جامعه ایثارگری است.
وی در پایان با اشاره به وضعیت حوزه سلامت کشور، تأکید کرد: امروز به شدت نیاز داریم که با هماهنگی معاونت بهداشت و درمان بنیاد، مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر و معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد و با یک نگاه ویژه یک کارگروه جدی در بخش پزشکی و سلامت تشکیل دهیم و منابع انسانی خود در این حوزه را تجمیع و از آن بهره‌برداری کنیم.

عبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن گرامیداشت روز پزشک و بزرگداشت ابوعلی‌سینا و تقدیر از پزشکان که همیشه در دفاع از سلامت مردم ایثار کرده‌اند، عنوان کرد: درست است که شفا و علاج در دست خداوند است، اما خداوند برای انجام این مهم در روی زمین پزشکان را انتخاب کرده است و پزشکان شفا را به بیماران و مردم هدیه می‌کنند.

عباسپور پزشکان و طبیبان را ارکان اصلی سلامت خواند و اضافه کرد: پزشکان و پرستاران عزیز ما با ایثار خود در دوران کرونا برای تأمین سلامت ما از جان خود گذشتند و تاکنون نزدیک ۲۰۰ تن از عزیزان جامعه پزشکی و پرستاری ما به درجه رفیع شهدای سلامت نائل آمدند.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: کسی پزشکان و پرستاران عزیز ما را مجبور نکرده در خط مقدم مبارزه با کرونا بایستند اما این عزیزان با انتخاب خود و با پیروی از خط و مشی شهدای دفاع مقدس که از خاک کشور دفاع کردند، از سلامت جامعه دفاع کرده و می‌کنند.

عباسپور با اشاره به شهدای مدافع سلامت جامعه ایثارگری، عنوان کرد: جامعه ایثارگری ما در جمع مدافعان سلامت هم پیشتاز بوده و تعداد قابل توجهی از شهدای سلامت از فرزندان شهدا یا جانبازان و آزادگان بودند که در راه دفاع از سلامت مردم به درجه رفیع شهادت رسیدند.

معاون بهداشت و درمان بنیاد در ادامه با تأکید بر لزوم واکسیناسیون هر چه سریع‌تر جامعه ایثارگری، تصریح کرد: با توافق وزارت بهداشت و درمان واکسیناسیون تمام جانبازان بالای ۲۵ درصد، همسران معظم شهدا و همسران جانبازان بالای ۲۵ درصد در نوبت واکسیناسیون قرار گرفته‌اند و به زودی همسران آزادگان و فرزندان شهدا هم به این جمع اضافه خواهند شد.

عباسپور در پایان با تأکید بر اینکه واکسیناسیون به تنهایی جلوی انتقال ویروس را نمی‌گیرد و همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی شدیداً رعایت شود، اضافه کرد: تمام تلاش ما این است که جامعه ایثارگری را تا حدودی از این بیماری مصون بداریم.

سردار یعقوب سلیمانی، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران هم ضمن تسلیت ایام عزاداری سیدالشهدا(ع) و گرامیداشت روز پزشک، عنوان کرد: امروز ۱۶۰۰ نفر از ایثارگران در حوزه پزشکی و درمان، ظرفیت بسیار بزرگ و بازوی قوی بنیاد هستند که اگر با نگاه جهادی به این عرصه توجه و اهتمام شود، شاهد تحول بزرگی در بنیاد خواهیم بود.

سلیمانی در ادامه گفت: ما در معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد هم آنچه در توان داریم به‌کار می‌گیریم تا از این ظرفیت‌ها و دیگر ظرفیت‌های تشکل‌ها و گروه‌های ایثارگری استفاده شود و از این طریق بسیاری از مسائل و مشکلات پیش‌رو حل خواهد شد.

عادل مهری، مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر هم ضمن تبریک روز پزشک، عنوان کرد: در حوزه پزشکی و سلامت در مرکز دانش‌پژوهان در خدمت بیش از ۱۶۰۰ نفر از عزیزان جامعه ایثارگری هستیم که ظرفیت بزرگ و قابل توجهی است و می‌توان از آن بهره برد.
مهری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ارائه گزارشی از عملکرد کارگروه سلامت مرکز دانش‌پژوهان اشاره کرد و افزود: یک گروه از ایثارگران حوزه درمان و پزشکی در قالب یک گروه جهادی در مناطق مرزی و محروم خراسان رضوی فعالیت داشتند که گزارش بسیار خوبی هم از آن تنظیم و به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شد که مورد توجه قرار گرفت.

مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر در پایان ضمن تأکید بر لزوم توجه به نخبگان جامعه ایثارگری از انتشار فراخوان دومین رویداد استارتاپ شاهد و ایثارگر طی هفته آتی و برگزاری آن در بهمن‌ماه سال جاری خبر داد.

/ایثار 

 

کپی