اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

تظاهرات صدها نفر در پاریس در حمایت از مردم افغانستان

تظاهرات صدها نفر در پاریس در حمایت از مردم افغانستان

یک هفته پس از تصرف کابل به دست طالبان، صدها نفر در پاریس در حمایت از مردم افغانستان و به خصوص پناهجویان افغان به خیابان ها آمدند.

به نقل از روزنامه فرانسوی لوپوئن، در پی به قدرت رسیدن طالبان، صدها نفر عمدتا از افغان ها در میدان «جمهوری» پاریس در حمایت از مردم افغانستان تظاهرات کرده و خواستار نجات و تخلیه فوری خانواده های خود و همچنین حمایت از پناهجویان افغان شدند.

این روزنامه فرانسوی افزود: تظاهرکنندگان پلاکارت ها و پرچم هایی در دست داشتند که روی آن ها جملاتی همچون «تخلیه فوری افغان ها»، «خانواده های ما را نجات دهید» «زندگی افغان ها اهمیت دارد» نوشته شده بود.

رئیس انجمن کودکان افغان به خبرگزاری فرانسه گفت: فاجعه انسانی در راه است، باید جلوی این فاجعه را گرفت و کوریدورهای بشردوستانه برای افرادی که خواهان خروج از این کشور هستند، گشود.

تظاهرات صدها نفر در پاریس در حمایت از مردم افغانستان

لوپوئن تصریح کرد: تظاهرکنندگان در این تجمعات همچنین خواستار حمایت از زنان، دختران، روزنامه نگاران و فعالین مدنی افغان شدند.

به گزارش یورونیوز،  تجمعات مشابهی هم در رم، پایتخت ایتالیا در حمایت از مردم افغانستان شکل گرفت و معترضان خواهان توجه جهانیان به وضعیت نگران‌کننده مردم افغانستان شدند. همچنین هزاران نفر روز شنبه (۲۱ اوت/۳۰ مرداد) در حمایت از مردم افغانستان در لندن، پایتخت انگلیس تجمع کردند.  

تظاهرات صدها نفر در پاریس در حمایت از مردم افغانستان

شرکت کنندگان در تظاهرات لندن پلاکارت هایی در دست داشتند که بر روی آن ها شعارهای «نه به طالبان» و «صلح در افغانستان» نقش بسته بود. صدها پرچم سه رنگ افغانستان نیز در دست تظاهرکنندگان دیده می شد.  تظاهرات مشابهی نیز در شهر گلاسکو در اسکاتلند برگزار شد.

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد.  در هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد و سرانجام ۲۴ مرداد وارد کابل شد و دولت محمد اشرف غنی در افغانستان سقوط کرد./ ایرنا

 

کپی