اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

حمایت ریاض از اقدامات اخیر رئیس جمهور تونس

حمایت ریاض از اقدامات اخیر رئیس جمهور تونس

دفتر رئیس جمهوری تونس اعلام کرد، وی با یک هیئت دولتی از عربستان دیدار کرده و این هیئت متعهد شده است در میان بحران سیاسی و اقتصادی موجود در تونس، حمایت های لازم را از این کشور به عمل آورد.

 به نقل از روسیا الیوم، دفتر قیس سعید، رئیس جمهوری تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد، او در کاخ قرطاج با احمد بن عبدالعزیز قطان، وزیر مشاور عربستان در امور کشورهای آفریقا در صدر یک هیئت دولتی دیدار کرد.

سعید در این دیدار بار دیگر از حمایت پادشاه و ولیعهد عربستان از تونس در این شرایط سخت سیاسی، اقتصادی و بهداشتی و تمایل آن دو بر گسترش و تحکیم روابط قدردانی کرد.

وی افزود، تونس این حمایت‌های عربستان در این شرایط حساس را فراموش نخواهد کرد و دنبال ارتقای روابط دوجانبه با ریاض است.

قیس سعید درخصوص اقداماتی که اخیرا در دولت اجرایی کرده نیز گفت، هدف از اقدامات استثنائی که اتخاذ شده "حفظ تونس از فروپاشی در سایه بحران بی سابقه موجود و رهایی از گزینه هایی است که بیچارگی و فقر ملت را افزایش داده است و منابع آنها را از بین برده است".

وی تاکید کرد، فرصتی برای بازگشت به عقب وجود ندارد.

قطان نیز در این دیدار اعلام کرد، عربستان خواهان ایستادگی در کنار تونس و فراهم کردن حمایت های لازم از ملت تونس در همه زمینه هاست.

در این دیدار راه های همکاری میان دو کشور در آینده نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در بیانیه نهاد ریاست جمهوری تونس به جزئیات کمک هایی که ممکن است عربستان ارائه دهد، اشاره نشده است. ریاض تاکید دارد از تصمیمات قیس سعید که هدف از آنها حفظ کشور است، حمایت می‌کند.

تونس با کسری مالی بی سابقه ای روبروست که سال گذشته به ۱۱.۴ درصد رسید. اقتصاد این کشور نیز در آستانه فروپاشی است و تونس برای پرداخت بدهی‌های خارجی و حقوق صدها کارمند دولتی حداقل به سه میلیارد دلار نیاز دارد.

پیش از این عربستان اعلام کرده بود، یک میلیون دوز واکسن کرونا به تونس خواهد داد و برای ارائه کمک های پزشکی و کپسول اکسیژن به این کشور آفریقایی جهت مقابله با کرونا یک کریدور هوایی ایجاد کرد./ ایسنا

کپی