اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

آزمایش سه داروی ضد التهاب برای درمان کرونا

آزمایش سه داروی ضد التهاب برای درمان کرونا

یک کارآزمایی بالینی که تحت نظر سازمان جهانی بهداشت (WHO) اجرا می شود، سه داروی ضدالتهاب را به عنوان درمان های بالقوه کووید-۱۹ مورد بررسی قرار می دهد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: محققان به دنبال بررسی داروهای مورد استفاده برای درمان مالاریا، لوسمی و بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت برای درمان کووید-۱۹ هستند.

آنها بر این باور هستند که داروهای ضدالتهابی می توانند واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن را نسبت به ویروس کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به کرونا که به شدت بیمار هستند، کاهش دهد.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای اعلام کرد که داروهای «آرتسونات» (artesunate)، «ایماتینیب» (Imatinib) و «اینفلکسی مب» (Infliximab) توسط یک گروه متخصص مستقل برای بررسی کاهش خطر مرگ و میز در بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری هستند، انتخاب شده است.

در این آزمایش بالینی که توسط سازمان جهانی بهداشت هدایت و به اصطلاح «آزمایش همبستگی PLUS» نامیده می شود، محققانی از چند کشور تاثیر داروهای مختلف را بر بیماری به شدت عفونی کووید-۱۹ بررسی می کنند. 

این داروها بر بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری هستند در ۶۰۰ بیمارستان در ۵۲ کشور آزمایش می شوند. 

«آرتسونات» (artesunate) یک داروی تزریقی است که برای درمان مالاریای شدید در بیماران بزرگسال و کودکان استفاده می شود. «ایماتینیب» (Imatinib) که برای درمان سرطان های خاص، عمدتا سرطان خون تجویز می شود، عملکرد پروتئینی را مسدود می کند که به سلول های سرطانی در بدن برای تکثیر شدن سیگنال می دهد. 

«اینفلکسی مب» (Infliximab) یک آنتی بادی تک کلونی است که برای درمان چند بیماری خود ایمنی مانند بیماری کرون، آرتریت روماتوئید و پسوریازیس استفاده می شود.

محققان امیدوار هستند حداقل یکی از این درمان ها همانند گروهی از داروها عمل کند که به عنوان مهار کننده های اینترلوکین-۶ (IL-۶) شناخته می شوند که واکنش بیش از حد خطرناک سیستم ایمنی بدن را نسبت  به ویروس کووید-۱۹ که «طوفان سیتوکین» نامیده می شود، کاهش می دهد.

این طوفان زمانی به وجود می آید که بدن نه تنها با ویروس مبارزه می کند بلکه به سلول ها و بافت های خود نیز حمله می کند. 

در موارد ابتلا به کووید-۱۹ بروز طوفان سیتوکین می تواند باعث بروز ناراحتی تنفسی شود که می تواند منجر به نارسایی و مرگ اندام های چند سیستم شود.

آرتسونات برای بیماران مبتلا به کرونا به صورت داخل وریدی به مدت هفت روز تجویز می شود، ایماتینیب یک بار در روز به مدت ۱۴ روز تجویز می شود و اینفلکسی مب،   در یک دوز واحد تزریق می شود.

تدروس آدهانوم گبریسوس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای گفت: یافتن داروهای موثرتر و در دسترس برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ همچنان یک نیاز اساسی است و این مفتخر است که این تلاش جهانی را رهبری می کند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفند ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است./ایرنا


آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی