اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

تغذیه چه نقشی در درمان بیماری‌های بانوان دارد؟

تغذیه چه نقشی در درمان بیماری‌های بانوان دارد؟
دکترمبینا اقاجانی متخصص تغذیه و فیزیولوژی ورزشی

سبک زندگی سالم و پیروی از رژیم غذایی مناسب، نقش مهمی در حفظ سلامت بانوان و پیشگیری از بروز بیماری‌های شایع در آنها خواهد داشت.

یکی از مشکلات و بیماری هایی که خانم ها را از سنین نوجوانی و باروری تهدید می کند، بیماری تخمدان پلی کیستیک است. این  بیماری تعادل هورمونی را برهم می زند و سبب مشکلات متابولیسم می شود. وقتی سطح برخی هورمونها از تعادل خارج  گردد، رشد کیسه های پر از مایع در تخمدان ها اتفاق می افتد. این بیماری در میان بانوان شایع است و از هر ده زن، یک نفر آن را تجربه می کند.


نشانه های  سندرم تخمدان پلی کیستیک

افرادی که به این سندرم مبتلا می شوند، علائم مختلفی را مشاهده می کنند؛ از جمله این علائم، قاعدگی نامنظم، دردهای دوران قاعدگی، ریزش مو، رشد بیش از حد مو ، بروز موهای زائد در بدن، ایجاد آکنه و جوش در قسمت های مختلف بدن به ویژه در صورت و پیشانی، افزایش وزن، است؛ دیابت نوع دو، بیماری های قلبی و چاقی، افسردگی و مشکلات باروری نیز از جمله عوارض این بیماری است.

نوع درمان این افراد با توجه به اندازه کیست ها متفاوت می شود. گاهی با قرصهای پیشگیری کننده بارداری این بیماری درمان می شوند و گاهی هم نیاز به داروهای دیگر و حتی جراحی پیدا می کنند. بنابراین این که بتوان اندازه کیست ها را کنترل کرد تا بزرگ نشوند، بسیار مهم است. رژیم غذایی و کاهش وزن و فعالیت بدنی مهم ترین عامل کنترل تخمدان های پلی کیستیک است.

خانم هایی چاق هستند؛ به ویژه آنها که چاقی شکمی و توده بدنی(BMI  )بالا دارند، در معرض این مشکل هستند و روند قاعدگی و بارداری در آنها دچار مشکل می شود.


توصیه ها و ممنوعیت های تغذیه ای

نوع چربی ای که  این افراد استفاده می کنند، خیلی اثرگذار است. مصرف چربی های جامد مثل مارگارین، کره و هر نوع ماده غذایی که در آن چربی جامد وجود دارد؛ مانند انواع کیک ها، سوهان، گز و دیگر شیرینی‌جات که حاوی چربی زیاد هستند و حتی مواد لبنی چرب مثل شیر پرچرب یا خامه و ماست پرچرب برای این افراد باید محدود باشد. همچنین باید حداقل بین 3 تا 4 واحد در روز میوه ، به ویژه میوه هایی که منابع ویتامین C و ویتامین Aهستند و میوه هایی که رنگدانه های قرمز و بنفش یا نارنجی و زرد دارند؛ مثل انگور سیاه، انبه، خرمالو استفاده کنند.

مصرف شکلات، قهوه، غذاهایی که مواد نگهدارنده دارند، سوسیس، کالباس، چیپس و ... موجب افزایش سایز کیست های تخمدان می شود. مصرف نان های سبوس دار و ترکیبات پرفیبر به این افراد بسیار توصیه می گردد.
تغذیه در واقع عاملی است که اگر فرد رعایت نکند، مشکلات کیست ها افزایش پیدا می کند؛ چاقی و دریافت مواد غذایی بسیار شیرین و چرب، عواملی هستند که مشکل را افزایش می دهند.

در این افراد همچنین استفاده از مواد شبه استروژن مثل برخی از دانه ها و ترکیبات گیاهی مثل کندر، کنجد، زیره، بذر کتان، ممنوعیت دارد؛ چون این مواد غذایی حاوی ترکیبات «فیتواستروژنی» هستند و سبب بزرگ شدن کیست ها می شوند.  این افراد حتی دانه سویا، روغن سویا و روغن کنجد را هم باید محدود مصرف کنند.


مکمل های توصیه شده

مصرف مکمل «اینوزیتول» برای افرادی که دارای تخمدان پلی کستیک هستند، توصیه می‌شود. این مکمل را  روزانه یک تا دوبار با آب فراوان می‌توان استفاده‌کرد و برای کاهش سایز کیست‌های تخمدان کمک‌کننده است.
این کیست ها در بانوان ممکن است در قسمت سینه هم وجود داشته باشد. افرادی که مبتلا به کیست های سینه هستند، هم محدودیت منابع کافئین مثل چای و قهوه ضروری است چون این نوشیدنی ها تحریک کننده هستند.

مصرف مواد شیرین و چرب هم باید محدود شود. در افراد مبتلا به کیست های سینه مکمل ویتامین E و سلنیوم توصیه می شود که باید به منظورکنترل سایز کیست، زیر نظر متخصص تغذیه از این مکمل ها استفاده شود.
کنترل سطح ویتامین Dدر افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک بسیار اهمیت دارد. کمبود ویتامین Dسبب کاهش پاسخ به درمان می شود و بدن  فرد ممکن است به درمان کیست های تخمدان خوب جواب ندهد. پس کمبود احتمالی ویتامین D نیز حتما باید رفع شود.


توصیه ورزشی

به این افراد پیشنهاد می شود در دو نوبت15 تا 30 دقیقه ای پیاده روی روزانه داشته باشند. همچنین انجام ورزش های هوازی به این افراد توصیه می شود. آنها حتما باید وزن خود را کنترل کنند و اضافه وزن را کاهش دهند.


خطر ابتلا به برخی بیماری ها

این افراد حتما باید سالی یکبار قند و چربی خون خود را بررسی کنند؛ چون آن ها در معرض ابتلا به فشار خون، چربی خون ، بیماری های قلبی و دیابت هستند./ ایران آنلاین

 

 

 

کپی