اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

چرا چاق می‌شویم؟

چرا چاق می‌شویم؟

مهمترین عوامل چاقی و اضافه وزن، خوردن بیش از اندازه و فعالیت بسیار کم است.

متخصصان سلامت همواره تاکید دارند که رژیم غذایی نامناسب و نداشتن تحرک در کنار هم می‌تواند موجب چاقی و اضافه وزن شود.

در عین حال برای پیشگیری از بروز این اختلال متابولیک که می تواند منشا شماری از بیماری های دیگر باشد دریافت کالری از منابع غذایی سالم و طبیعی اهمیت بسزایی دارد.

اگر مرتب و زیاد از تنقلات،‌ مواد غذایی فرآوری و بسته بندی شده استفاده می کنید در معرض چاقی هستید. خوردن زیاد، کنترل نشده و به دفعات در طول روز و مصرف نوشیدنی های شیرین و غذاهای آماده از عوامل مهم افزایش وزن هستند.

همچنین اگر ورزش نمی کنید و به هیچ شکلی از فعالیت بدنی تن نمی دهید به شدت در معرض ابتلا به چاقی هستید. نشستن زیاد در طول روز این خطر را تشدید می کند. حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش سبک یا ۹۰ دقیقه ورزش سنگین در هفته برای جلوگیری از چاقی در هر فردی ضرورت دارد.

هرچند در این زمینه برخی عوامل قابل پیشگیری نیستند. برای مثال ژنتیک هم عامل مهمی در بروز چاقی است و اگر اعضای خانواده شما چاق هستند شما نیز به احتمال زیاد در معرض آن خواهید داشت.
هرچند سبک زندگی، نقش چندانی در وراثت ندارد اما این افراد نیز می‌توانند با دنبال کردن الگوی سالم تغذیه و تحرک تا حد زیادی به حفظ سلامت خود را کمک کنند.

از سوی دیگر کارشناسان سلامت همواره توصیه می کنند که استرس مزمن و طولانی مدت یکی از دلایل ناخواسته در بروز چاقی و اضافه وزن است. استرس می تواند برنامه های کاهش وزن شما را مختل کرده و انجام این کار را برایتان مشکل کند. با بکارگیری روش های مختلف و موثر مدیریت استرس می توانید از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کنید.

به گزارش سایت تخصصی "ان دی تی وی"، برخی بیماری ها نیز عامل این اختلال متابولیک هستند. مثلا هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید اختلالیست که می تواند منجر به چاقی شود.
سبک زندگی ناسالم یکی از دلایل اصلی کم کاری تیروئید و چاقی است. همچنین به هم خوردن تعادل هورمونی می تواند عامل بروز این اختلال تیروئیدی باشد./ ایسنا 

اضافه‌ وزن؛ ریسک‌فاکتور ابتلا به کرونا

کاهش وزن ۸ برابری با تصویرسازی ذهنی

۷۵ درصد ایرانی‌ها چاق یا دارای اضافه وزن هستند

تهدید ناباروری برای زنان چاق و دارای اضافه وزن

 

 

 

 

کپی